جوزا 09, 1401 16:28 Asia/Kabul
  • تاکید معاون وزیر اقتصاد طالبان بر ضرورت اقتصاد دانش بنیان و کشاورزی مکانیزه
    تاکید معاون وزیر اقتصاد طالبان بر ضرورت اقتصاد دانش بنیان و کشاورزی مکانیزه

معاون وزیر اقتصاد طالبان با تاکید نقش مهم کشاورزی در تولید ناخالص داخلی افغانستان بر ضرورت اقتصاد دانش بنیان و کشاورزی مکانیزه تاکید کرد.

به گزارش رادیو دری، «عبداللطیف نظری» با انتشار یادداشتی در فیسبوکش با عنوان «اقتصاد دانش بنیان و ضرورت مکانیزه شدن بخش کشاورزی افغانستان» نوشت: امنیت غذایی کشور به طور مستقیم به تولیدات بخش کشاورزی وابسته است و هرگونه اختلال در این روند می‌تواند به طور مستقیم، امنیت اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی کشور را تهدید کند. به همین خاطر موارد فوق می‌تواند اهرمی برای ظهور ایده‌ای در راه‌اندازی شرکت‌های دانش بنیان در حوزه کشاورزی باشد.

وی افزود: «درحال حاضر، صنعت کشاورزی در ولایت های مختلف برای گذر از سنتی به تجاری و اقتصادی به تغییرات و تحولات بزرگی نیازمند است که افزایش ضریب مکانیزاسیون به ویژه در باغات، صدور اسناد برای زمین‌های زراعی، افزایش میزان بهره‌وری با کشاورزی دانش بنیان، تمرکززدایی و دادن اختیارات به هر منطقه تنها بخشی از آن است».

در این یادداشت آمده است: «هر چند در پلان استراتژیک اقتصادی اعلام شده، محور اساسی در بخش کشاورزی، توسعه کشاورزی تجاری و دانش‌بنیان خواهد بود تا افغانستان بتواند در این زمینه به جایگاه اصلی و واقعی خود برسد ولی نباید فراموش کنیم که طی سال‌های اخیر برخی کشور‌های منطقه که از نظر ظرفیت‌ها و تنوع اقلیمی قابل مقایسه با افغانستان نیستند، روی کرسی اقتدار غذایی نشسته اند و در این بخش حکمرانی می‌کنند. این یعنی نمی‌توان حتی یک لحظه وقت را هدر داد و باید از تمام توان شرکت‌های دانش بنیان برای باز پس‌گیری جایگاه از دست رفته، بهره گرفت».

عبداللطیف نظری افزود: «یکی از اولویت‌های کاری در بخش کشاورزی، فاصله گرفتن از کشت و زرع سنتی و حرکت به سمت کشاورزی صنعتی و تجاری با نگاه به اقتصاد برتر است تا محصولات تولید شده روی دست کشاورز نماند و بهره‌بردار براساس نیاز داخلی و بازار‌های صادراتی و جهانی، محصول خود را منطبق با استاندارد شناخته شده و همچنین قیمت مناسب به فروش برساند. کاری که می‌تواند دست دلالان و واسطه‌ها را کوتاه و از دخالت آن‌ها در بازار جلوگیری کند. ادعایی که برای رسیدن به آن، باید کشاورزی دانش بنیان با هدف بهره‌وری بالا و اشتغال پایدار به صورت ویژه در دستور کار قرار بگیرد».

کوتاه سخن اینکه بخش کشاورزی سهم مهمی در تولید ناخالص داخلی کشور و اشتغالزایی مردم در ولایت های مختلف دارد. دستیابی به امنیت غذایی، کسب درآمد‌های ارزی و استقلال سیاسی و اقتصادی از عمده‌ترین ضرورت‌های توجه به این صنعت است. اما در همین مسیر، توسعه کشاورزی بدون نگرش پایدار و عدم بهره‌مندی از شرکت‌های دانش‌بنیان، موجب بروز مسائل و مشکلاتی می‌شود که مصرف بی‌رویه مواد شیمیایی و تخریب محیط‌زیست را باید از عمده‌ترین آن‌ها در نظر داشت.

تاثیر کشاورزی بر رشد اقتصاد افغانستان

کلیدواژه