جوزا 11, 1401 17:58 Asia/Kabul

معاون وزیر اقتصاد دولت موقت طالبان معتقد است، مهمترین شاخص نهضت امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، استقلال سیاسی، فرهنگی و حتی اقتصادی بود و به همین سبب پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران با تحریم آمریکا رو‌ به‌ رو شد.

به گزارش رادیو دری، لطیف نظری، معاون وزیر اقتصاد دولت موقت طالبان درباره تداوم اندیشه‌های امام خمینی (ره)، گفت:« با گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، فشار و تحریم ضد این کشور ادامه دارد، چرا که قدرت‌های استکباری هیچگاه نمی‌خواهند کشورهای اسلامی مستقل باشند و به پیشرفت و توسعه دست یابند». 

لطیف نظری افزود، هر کشوری با تحول و انقلاب مانند افغانستان به‌ سمت استقلال و خودکفایی حرکت می‌ کند، با تحریم و فشار قدرت‌های سلطه‌گر مواجه می‌شود و اکنون افغانستان هم با چنین وضعیتی روبه‌رو است. 

معاون وزیر اقتصاد  دولت موقت طالبان افزود، پس از اینکه آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در افغانستان شکست خوردند و حکومت جدید در این کشور سرکار آمد با تحریم روبه‌رو و پول‌های افغانستان بلوکه شد. 

لطیف نظری گفت: «قدرت‌های استکباری، ملت‌های آزادیخواه که می‌خواهند سرنوشت سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی خود را در اختیار داشته باشند، همیشه مورد تحریم قرار می‌دهند و این اقدام سلطه‌گران به‌ ‌سبب روحیه استکبارستیزی ملت‌های آزادیخواه است». 

وی اظهار کرد، گفتمان استکبار و استعمارستیزی فقط در جغرافیای ایران نماند و به سایر مناطق جهان اسلام گسترش پیدا کرد و این موضوع سبب عصبانیت کشورهای سلطه‌گر و استعماری شده است.

امام خمینی (ره) با تاکید بر استکبارستیزی، استقلال‌خواهی را محور سیاست و اندیشه‌های خود قرار دادند و تا زمان رحلت‌شان (14 خرداد /جوزا 1368) بر این مهم تاکید داشتند و همین روحیه استقلال‌خواهی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به الگویی برای آزادیخواهان جهان و ملت‌های مسلمان تبدیل شده است.  

استاد دانشگاه کابل: مهمترین ویژگی امام خمینی (ره) "استکبارستیزی" بود

کلیدواژه