جوزا 14, 1401 16:47 Asia/Kabul
  • بانک جهانی سه پروژه بزرگ برای افغانستان را تصویب کرد
    بانک جهانی سه پروژه بزرگ برای افغانستان را تصویب کرد

صندوق بازسازی افغانستان و بانک جهانی سه پروژه بزرگ به ارزش 793 میلیون دلار امریکایی را برای افغانستان تصویب کردند.

به گزارش رادیو دری، بانک جهانی گفته که این پروژه‌ها در بخش صحت، زراعت و نیازمندی‌های اولیه زندگی در افغانستان، تطبیق خواهند شد.

به گفته این بانک، هر سه پروژه خارج از کنترل حکومت سرپرست طالبان، از طریق آژانس‌های سازمان ملل متحد و سازمان‌های غیردولتی اجرا خواهند شد.

این پروژهها برای کمک به زنان و دختران برای بهرهمندی از فعالیتهای پروژه‌ها طراحی شدهاند.

در اعلامیه بانک جهانی که روز جمعه (13 جوزا) منتشر شد، آمده که پروژه امنیت غذایی اضطراری افغانستان به تولید محصولات غذایی برای کشاورزان کمک خواهد کرد و از بدتر شدن بیشتر امنیت غذایی جلوگیری می‌کند.

این پروژه بر تولید گندم متمرکز است و از حدود 300 هزار خانوار در فصل کاشت نوامبر 2022 و 300 هزار خانوار دیگر در فصل کاشت مارچ تا نوامبر 2023 حمایت می‌کند. هزینه‌ی این پروژه 195 میلیون دلار گفته شده است.

پروژه‌ دیگر با هزینه‌ی 265 میلیون دالر تحت عنوان "توان‌بخشی و معیشت جامعه افغانستان" به ارایه فرصت‌های معیشت کوتاه‌مدت و ارایه خدمات ضروری فوری در مناطق روستایی و شهری کمک خواهد کرد.

هدف این پروژه فراهم کردن فرصت‌های معیشتی و درآمد برای یک میلیون خانوار در 6450 جامعه‌ی روستایی در سراسر افغانستان و شهرهای بامیان، هرات، جلال‌آباد، کابل، قندهار، خوست، قندوز و بلخ است.

علاوه بر این، حدود 9.3 میلیون افغان دیگر در مناطق روستایی از خدمات اولیه مانند آب پاک و بازسازی جاده‌ها بهره مند خواهند شد.

همچنین با بودجه مجموعی 333 میلیون دلار، استفاده و کیفیت خدمات ضروری صحی را در افغانستان افزایش خواهد داد.

هدف این پروژه، ارایه خدمات اولیه بهداشت، تغذیه و مبارزه با کووید-19 با مشارکت ارایه دهند‌گان خدمات ملی و بینالمللی در بیش از دو هزار و 300 مرکز بهداشتی در سراسر کشور است.

گفتنی است که بانک جهانی پس از تسلط طالبان بر افغانستان، پروژه‌های خود را متوقف کرده بود.

افغانستان بیش از ۱۴۰ میلیون دلار کمک از بانک جهانی و بانک توسعه آسیایی دریافت می کند

 

کلیدواژه