جوزا 19, 1401 17:33 Asia/Kabul

مقامات حکومت موقت طالبان از آغاز اجرای طرح تاپی در خاک افغانستان در 6 ماه آینده خبر دادند.

به گزارش رادیو دری؛ در حالی که سالهاست مردم غرب افغانستان در انتظار شنیدن خبر خوشی از اجرای طرح تاپی هستند، والی هرات اعلام کرد که اجرای این طرح مهم 6 ماه دیگر در خاک افغانستان آغاز خواهد شد.

نورالدین احمد اسلام جار در دیدار با سفیر ترکمنستان و مسوولان طرح تاپی گفت: مقام های ترکمنستانی به وعده‌هایی که درباره تاپی داده بودند وفادار هستند و مردم هرات نیز به این طرح به عنوان یک روزنه امید نگاه می کنند و حکومت افغانستان نیز تاپی را تاریخ ساز می‌داند.

والی هرات همچنین درباره تملّک زمین هایی که قرار است خط لوله گاز تاپی از آن عبور کند گفت:  اداره محلی هرات به زودی، نقشه تملک زمین را  در اختیار مجریان طرح تاپی قرار خواهد داد و امید است جانب ترکمنستان پس از طی مراحل تملک زمین، این طرح را بدون تاخیر آغاز کند.

اسلام جار با اشاره به علاقمندی و توجه مسوولان محلی در ولایات جنوبی افغانستان به طرح تاپی اظهار کرد: به زودی نماینده خاص ولایت قندهار به منظور ایجاد فرصت های مناسب و هموارسازی زمینه اجرای تاپی معرفی خواهد شد.

وی افزود:  این خط لوله تنها برای انتقال گاز نیست بلکه وفاداری و دوستی بین دو ملت افغانستان و ترکمنستان را ثابت می کند.

 در این دیدارمحمد مراد امانوف رئیس اجرایی طرح تاپی تصریح کرد: طرف ترکمنستانی منتظر تملک زمین ها از سوی مقامات حکومت موقت طالبان در افغانستان است.

اجرای طرح تاپی در سال ۲۰۱۶ با حضور رهبران چهار کشور  ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند آغاز شد .

کار بخش افغانستان این خط لوله گاز چهارم حوت سال 1396 در ولایت هرات آغاز شد.

خط لوله  گاز تاپی 1614  کیلومتر است و این لوله، گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به پاکستان و هند انتقال می‌دهد.

این خط لوله از ولایت‌های هرات، فراه، نیمروز، هلمند و قندهار می‌گذرد و 816 کیلومتر از مجموع 1614 کیلومتر آن در خاک افغانستان کشیده می‌شود.

 هزینه این طرح 22 میلیارد و 500 میلیون دلار برآورد شده است.

 

طالبان: پروژه تاپی با تملک زمین آغاز می‌شود

تأکید رئیس جمهوری ترکمنستان بر اتمام طرح «تاپی»

کلیدواژه