جوزا 20, 1401 12:27 Asia/Kabul
  • آمریکا از طریق شرکت آریانا، داوطلبان مهاجرت را از افغانستان خارج می کند
    آمریکا از طریق شرکت آریانا، داوطلبان مهاجرت را از افغانستان خارج می کند

یک رسانه آمریکایی مدعی شد دولت بایدن با خرید غیرمستقیم بلیط از یک شرکت هواپیمایی تحت کنترل طالبان در تلاش است با کمک قطر مهاجران را از افغانستان خارج کند.

به گزارش  رادیو دری،  ان بی سی نیوز آمریکا اعلام کرد که دولت بایدن به صورت غیرمستقیم به  شرکت هواپیمایی  آریانا افغان تحت کنترل طالبان،  برای خروج مهاجران افغانستان پول پرداخت می‌کند.

این رسانه افزوده است: در نبود  نظامیان و دیپلمات های آمریکا در افغانستان، دولت بایدن گزینه‌ای  به جز پرداخت پول به یک شرکت هواپیمایی برای خروج مهاجران و اسکان آنها در آمریکا در اختیار نداشته است.

به گزارش این رسانه آمریکایی، شرکت هواپیمایی آریانا در برنامه خود هفته‌ای دو بار به دوحه پرواز دارد و هر بلیط برای دولت آمریکا 475 دلار هزینه دارد.

پیش از این طالبان در ماه ژوئن پروازهای چارتر به دوحه را متوقف کرده و مقامات آمریکا دلیل این اقدام را اختلاف میان طالبان و قطر عنوان کرده بودند، اما برخی منابع آگاه اعلام کردند که علت اصلی مخالفت طالبان بی میلی این گروه به پوشش رسانه‌ای این پروازها تحت «عنوان عملیات» خروج بوده است.

طبق این گزارش، اما پس از رایزنی طالبان مجدد اجازه انجام پروازهای چارتر را صادر کرده است.

ان بی سی نیوز آمریکا گزارش داد که پس اجازه طالبان برای آغاز پروازها، تاکنون 2500 مهاجر به دوحه منتقل شدند، اما دولت آمریکا نگران این موضوع است این امکان وجود دارد که طالبان به بهانه‌ای بار دیگر از انجام این پروازها جلوگیری کند. 

مقامات آمریکا اعلام کردند که 160 هزار مهاجر افغانستان همکار نیروهای خارجی به دنبال اقامت در این کشور هستند و همچنان هزاران نفر شرایط حضور در آمریکا را دارند، اما اقامت و انتقال این افراد می تواند چندین سال  طول بکشد. 

انتقال بیش از ۲ هزار شهروند افغان از اردن به آمریکا

ممنوعیت خروج همکاران نظامیان خارجی از افغانستان

 

کلیدواژه