جوزا 22, 1401 14:45 Asia/Kabul
  • حل معضل کودکان کار افغانستان با کمک سازمان بین‌المللی کار
    حل معضل کودکان کار افغانستان با کمک سازمان بین‌المللی کار

همزمان با فرارسیدن روز جهانی مبارزه با کار کودکان، سازمان بین‌المللی کار با انتشار توئیتی از افزایش همکاری خود با یونیسف جهت حل معضل کار کودکان افغانستان خبر داده است.

به گزارش رادیو دری، سازمان بین‌المللی کار همزمان با روز جهانی مبارزه با کار کودکان در توئیتی نوشته است که همکاری خود را با یونیسف برای رسیدگی به معضل کار کودکان در افغانستان تقویت می‌کند.

در همین رابطه محمد ایویا، نماینده صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) در افغانستان به کارزار مبارزه با کار کودکان پیوسته و گفته است که «هر کودکی حق دارد بازی کند، یاد بگیرد و فقط کودک باشد».

پس از تسلط حکومت موقت طالبان در افغانستان و محدود شدن روابط افغانستان با دیگر کشورها و همچنین قطع کمک‌های جهانی، فقر و گرسنگی در کشور فراگیر شده است. وضعیت بد اقتصادی، برخی را مجبور کرده تا فرزندان‌شان را از مکتب باز دارند و به کار بفرستند.

اکثر کودکان‌ کار در افغانستان، در شهرها، در ‌جاده‌ها سرگرم کارهای شاق هستند.

براساس آمار سال‌های گذشته، در افغانستان نزدیک به ۳.۷ میلیون کودک سرگرم کار شاق هستندکه تقریبا ۲.۱ میلیون کودک، در رده سنی پنج تا هفده سال قرار دارند.

نهادهای حقوق‌ بشری ضمن نگرانی درباره‌ی وضعیت کودکان در افغانستان، می‌گویند این کودکان در معرض تهدید جدی و خطر سلامت جسمی و روانی قرار دارند.

براساس آمار یونیسف در جهان، از هر ۱۰ کودک، 1 کودک کارگر است که تقریباً نیمی از آن‌ها در کارهای خطرناکی هستند که به‌طور مستقیم سلامت و رشد آن‌ها را به خطر می‌اندازد.

نگرانی صندوق کودکان ملل متحد از اوضاع کودکان افغان

کلیدواژه