جوزا 23, 1401 10:02 Asia/Kabul
  • گزارشگران بدون مرز: در یک ماه اخیر ۱۲ خبرنگار در افغانستان بازداشت شدند
    گزارشگران بدون مرز: در یک ماه اخیر ۱۲ خبرنگار در افغانستان بازداشت شدند

گزارشگران بدون مرز از افزایش بازداشت خودسرانهٔ خبرنگاران در افغانستان ابراز نگرانی و اعلام کرده است که در یک ماه گذشته دستکم ۱۲ خبرنگار در سراسر این کشور بازداشت و زندانی شده‌اند.

به گزارش رادیو دری، سازمان گزارشگران بدون مرز اظهار کرده است که پروندهٔ هیچ یک از این خبرنگاران که بر اساس اتهامات مختلف بازداشت شده اند، در کمیسیون تخطی رسانه‌ها بررسی نشده و این اقدام بر خلاف قانون رسانه‌های همگانی در افغانستان است.

این سازمان بین المللی، بازداشت خبرنگاران در افغانستان را محکوم کرده و از حکومت طالبان خواسته است تا با عملی کردن تعهدات خویش، از خبرنگاران حفاظت کند و به قانون رسانه‌های همگانی احترام بگذارد.

بنا بر اعلام سازمان گزارشگران بدون مرز، حکومت طالبان، کمیسیون تخطی رسانه‌ها و کمیسیون دسترسی به معلومات را ایجاد کرده است و «بنا بر قانون رسانه‌های همگانی هیچ نهادی اجازه ندارد بدون بررسی و نظر کمیسیون تخطی رسانه‌ها در باره پرونده‌ و پیش از فرستادن آن به دستگاه عدلی، خبرنگاران را بازداشت کند.»

این در حالی است که گزارشگران بدون مرز معتقد است که تشکیل کمیسیون تخطی‌رسانه‌ها تاکنون هیچ تاثیری بر روند بازداشت خبرنگاران نداشته است.

 طالبان تهدید و خشونت علیه خبرنگاران را متوقف کند

درخواست کمیته حفاظت از خبرنگاران برای توقف بازداشت کارمندان رسانه ای در افغانستان

کلیدواژه