جوزا 23, 1401 16:30 Asia/Kabul
  • ۴۳ هزار افغانستانی همکار نظامیان آمریکایی در انتظار صدور ویزا
    ۴۳ هزار افغانستانی همکار نظامیان آمریکایی در انتظار صدور ویزا

یک رسانه آمریکایی نوشت: اگرچه یکسال از خروج نیروهای خارجی از افغانستان می گذرد، اما 43 هزار نفر از شهروندان این کشور که با نظامیان آمریکایی همکار بودند به رغم وعده بایدن همچنان منتظر صدور ویزا هستند.

به گزارش رادیو دری، نیویورک پست در گزارشی نوشت که در حال حاضر ۴۳ هزار نفر از همکاران افغانستانی نیروهای آمریکایی که موفق نشدند خود را به فرودگاه کابل برسانند در افغانستان در انتظار صدور ویزا بوده، اما به دلیل روند اداری پیچیده امید خود را از دست داده‌اند.

نیویورک پست در یادداشتی به قلم احمدخان، از فعالان حقوق بشر به بررسی مشکلات مهاجران افغان یک سال پس از خروج نیروهای آمریکا پرداخت و نوشت: چند هفته قبل از تسلط طالبان بر کابل، جوبایدن رئیس جمهور آمریکا خطاب به مردم این کشور گفته بود که شهروندان افغانستانی که در کنار نیروهای آمریکا بودند فراموش نخواهند شد و اگر تصمیم به مهاجرت داشتند خانه‌ای در ایالات متحده خواهند داشت و آمریکا همیشه در کنار آنها خواهد بود.

این رسانه آمریکایی در ادامه افزود: اما وعده رئیس جمهور آمریکا برای افرادی که به عنوان مترجم، فعالان حقوق مدنی و غیره که در طی دو دهه در کنار نظامیان آمریکایی بودند، به طور کامل محقق نشده و یکسال پس از خروج نظامیان خارجی از افغانستان ۲۴۰ هزار شهروند این کشور منتظر صدور ویزای ویژه مهاجرت برای سفر به آمریکا هستند.

نیویورک پست در ادامه نوشت: مقامات آمریکا تنها برای افرادی را که دارای اسناد بوده و خود را در بحبوحه بحران کابل به فرودگاه رساندند اجازه خروج صادر کرده و افرادی که نتوانستند به هر دلیلی در فرودگاه حاضر شوند برای همیشه در افغانستان جا ماندند.

به گزارش این رسانه آمریکایی، در حال حاضر ۳۰۰ نفر از افرادی که به کشورهای ثالث منتقل شدند به دلیل مشکلات اداری قادر به مهاجرت به آمریکا نبوده و اگر مقامات آمریکا اقدامی در این راستا انجام ندهند این احتمال وجود دارد که روند بررسی مدارک این افراد سال‌ها به طول انجامد.

این رسانه آمریکایی مدعی شد که سیستم اداری آمریکا برای بررسی روند پناهندگی این افراد بسیار ناکارآمد است.

پیش از این نیز فاکس نیوز گزارش داده بود که همکاران افغانستانی نیروهای آمریکایی که به دنبال تحولات اخیر در افغانستان به کشور ثالث منتقل شدند با گذشت ۸ ماه همچنان منتظر صدور ویزا هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در این خصوص گفته بود که آنها در حال بررسی صدور گذرنامه برای افرادی هستند که خواهان انتقال به آمریکا می‌باشند.

بر اساس اعلام مقامات آمریکایی، قرار است ویزای ویژه به شهروندان افغان که با نیروهای آمریکایی در جنگ این کشور در افغانستان همکاری داشتند اعطا شود.

این اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در شرایطی است که وضعیت بسیاری از متقاضیان افغان به دلیل طولانی‌شدن فرآیند بررسی صلاحیت آنها مشخص نیست.

10 هزار همکار افغانستانی آلمان، در صف انتظار انتقال به برلین

 

کلیدواژه