جوزا 24, 1401 11:54 Asia/Kabul

نیروی هوایی آمریکا خدمه هواپیمای C-17 را که در زمان عملیات تخلیه در فرودگاه کابل در حالی که در میان انبوهی از شهروندان افغانستان اقدام به پرواز کرده و باعث مرگ چند تبعه افغان شده بود را از اتهامات وارده تبرئه کرد.

به گزارش رادیو دری، نیروی هوایی آمریکا تحقیقات خود درباره کشته شدن چند شهروند افغانستان در هنگام پرواز هواپیمای C-17 از میان انبوه جمعیت در فرودگاه کابل را منتشر کرد.

نیروی هوایی آمریکا در گزارش خود گفته است که خدمه این هوایپمایی نظامی در هنگام پرواز از میان جمعیت مرتکب اشتباهی نشده و تصمیم درستی در این زمینه به دلایل امنیتی اتخاذ کردند. 

براساس این گزارش، پس از فرود این هواپیمای نظامی در پایگاه قطر قطعاتی از بدن یک شهروند 19 ساله افغان در میان چرخه‌های پرواز یافت شد.

 هواپیماهای نظامی C-17 به دنبال ورود طالبان به کابل و برای عملیات تخلیه شهروندان خارجی و همکاران نیروهای آمریکایی به افغانستان اعزام شده بودند. 

یک سخنگوی نیروی هوایی آمریکا به CBS News گفت: «تحقیقات ویژه نیروی هوای به این نتیجه رسیده است که کارمندان هواپیمای C-17 تصمیمی درستی برای پرواز در میان جمعیتی که این هواپیمای نظامی را محاصره کرده بودند به دلیل تهدیدات امنیتی در فرودگاه کابل اتخاذ کردند. »

مقامات نیروی هوایی آمریکا حادثه کشته شدن شهروند افغانستان در زمان پرواز را حادثه غم انگیز عنوان کردند. 

در زمان آغاز عملیات تخلیه و در هنگام ورود طالبان به کابل، ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی به سرعت منتشر شد که نشان می‌دهد یک هواپیمای نظامی آمریکایی در میان انبوهی از جمعیت اقدام به پرواز کرده و سپس چندین نفر هنگام پرواز این هواپیما از ارتفاع به زمین پرتاب شده و جان خود را از دست دادند.

تصویری جدید از لحظه پرت شدن شهروند افغان از هواپیمای آمریکایی

افزایش شمار کشته‌های فرودگاه کابل

کلیدواژه