جوزا 24, 1401 12:29 Asia/Kabul
  • مذاکره ایران و افغانستان برای از سرگیری تکمیل راه‌آهن خواف-هرات
    مذاکره ایران و افغانستان برای از سرگیری تکمیل راه‌آهن خواف-هرات

مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، در دیدار با رئیس راه‌آهن افغانستان درباره از سرگیری روند بازسازی و تکمیل قطعه سوم خط آهن خواف-هرات و آماده‌سازی این مسیر برای تردد قطار گفت‌وگو کرد.

به گزارش رادیو دری، احداث قطعه سوم خط آهن خواف-هرات از ایستگاه مرزی شمتیغ تا روزنک به طول ۷۲ کیلومتر، بر عهده کشور ایران بود که پس از افتتاح این خط، در جریان تحولات سیاسی در کشور افغانستان، بخش زیادی از ساختمان و علائم و تجهیزات این مسیر تخریب شده است.

 دیدار «بخت الرحمان شرافت» رئیس راه آهن افغانستان با «سید میعاد صالحی » مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران به منظور گفت‌وگو درباره از سرگیری روند بازسازی و تکمیل قطعه سوم خط آهن خواف-هرات و آماده‌سازی این مسیر برای تردد قطار انجام شد.

مدیرعامل راه‌آهن ایران در این دیدار گفت : بر مبنای سیاست‌های دولت سیزدهم و دیپلماسی حمل‌ونقل که در این دولت اتفاق افتاده است، طی چند ماه اخیر، تفاهم‌های بسیار خوبی با کشورهای همسایه انجام شده است.

سید میعاد صالحی با بیان اینکه از همکاری با کشور افغانستان استقبال می‌کنیم، افزود: اگر  افغانستان آماده همکاری بلندمدت و تفاهم عملی با ایران  باشد  نیز آمادگی خود را برای این کار اعلام می‌کنیم.

مدیرعامل راه‌آهن ایران  همچنین بر وجود عزم و اراده برای راه‌اندازی خط آهن خواف-هرات، برداشتن گام‌های عملیاتی، مشخص کردن الزامات و نحوه بهره‌برداری از این مسیر و نیز تضمین امنیت سیر در این مسیر از سوی کشور افغانستان تاکید کرد. 

صالحی خاطرنشان کرد: ایران و افغانستان مزیت‌های بسیار زیادی دارند اما از این مزیت‌ ها به‌درستی استفاده نشده است.

رئیس راه‌ آهن افغانستان نیز ضمن ابراز تسلیت و همدردی بابت سانحه اخیر قطار مسافری مشهد-یزد گفت: حکومت افغانستان از ارتباط با کشور ایران استقبال می‌ کند.

«بخت الرحمان شرافت»، همچنین  خواستار همکاری مسئولین مجموعه وزارت راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران برای بازسازی و تکمیل هرچه سریع‌تر قطعه سوم خط آهن خواف-هرات و آغاز دوباره برنامه‌های آموزشی و فنی برای کارکنان راه‌آهن افغانستان شد.

تلاش برای ترمیم راه آهن خواف-هرات

کلیدواژه