جوزا 24, 1401 15:20 Asia/Kabul
  • سفر هیات طالبان به تهران با محور قرارداد حقابه هیرمند
    سفر هیات طالبان به تهران با محور قرارداد حقابه هیرمند

هیاتی از وزارت آب و انرژی دولت موقت طالبان برای رایزنی در خصوص قرارداد حقابه هیرمند فردا (چهارشنبه) به تهران سفر می‌کند.

به گزارش رادیو دری؛ هیاتی از وزارت آب و انرژی دولت موقت طالبان  به ریاست «فاروق اعظم» مشاور ارشد این وزارتخانه برای رایزنی در خصوص قرارداد حقابه میان  ایران و افغانستان  فردا به تهران می آید.

فاروق اعظم در این خصوص گفته است که که این هیات برای اجرای متن قراردادی که بین ایران و افغانستان در سال 1351 درباره آب رودخانه هیرمند امضا شده است به تهران سفر می کند. 

این سفر در حالی صورت می‌گیرد که مقامات ایران بارها به عملکرد هیات حاکمه جدید افغانستان  در مساله حقابه ایران انتقاد کرده بودند.

پیش از این مقامات طالبان بر اجرای کامل حقابه ایران و افغانستان تاکید کرده بودند و «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان موضوع حقابه بین افغانستان و ایران را حل شده دانسته و گفته بود در صورتی که طرف افغانستان به اندازه کافی آب داشته باشد جمهوری اسلامی ایران نیز از آب بهره مند خواهد شد.

همچنین «انعام الله سمنگانی»  معاون سخنگوی طالبان  بر پای بندی افغانستان به همه تعهدات خود در قبال حق آبه ایران از هیرمند تاکید و اضافه کرده بود که طالبان آماده است نگرانی ایران را در این زمینه از راه گفتگو رفع کند.

اظهارات وزیر خارجه ایران در مورد حقابه ایران از افغانستان

تاکید وزیر نیروی ایران بر پیگیری حقابه این کشور از هیرمند

مجاهد: موضوع حقابه ایران حل شده است

کلیدواژه