جوزا 25, 1401 10:30 Asia/Kabul
  • روسیه چشم انداز به رسمیت شناختن طالبان را مثبت ارزیابی کرد
    روسیه چشم انداز به رسمیت شناختن طالبان را مثبت ارزیابی کرد

نماینده ویژه روسیه برای افغانستان گفت که مسکو بدون توجه به نظر آمریکا یا دیگر کشورها درباره به‌رسمیت شناختن طالبان تصمیم خواهد گرفت.

به گزارش رادیو دری، «ضمیر کابلوف» به شبکه یک تلویزیون روسیه گفت: چشم‌انداز به‌رسمیت شناختن طالبان را مثبت ارزیابی کرد و شرایط آن توسط رئیس جمهور پوتین و وزیر خارجه لاوروف توصیف شده است.

وی افزود: «دولت فراگیر قومی باید اولین گام در این راه باشد. ما این را پنهان نمی‌کنیم و در این باره صراحتاً به شرکای افغان خود می‌گوییم. به محض اینکه این اتفاق بیفتد، زمینه برای بحث جدی فراهم می‌شود».

نماینده ویژه پوتین خاطرنشان کرد که در حال حاضر تصمیم‌گیری ایجاد چنین دولتی برای طالبان دشوار است اما «این مانع روانی باید مورد مذاکره قرار بگیرد».

کابلوف ادامه داد: آن‌ها به خاطر حفظ قدرت باید با این موافقت کنند، ما این را خیلی صریح می‌گوییم.

پیش از این «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه تصریح کرده بود که روسیه درصورت ایجاد یک دولت واقعاً فراگیر در افغانستان برای به‌رسمیت شناختن کامل دیپلماتیک دولت طالبان تلاش خواهد کرد.

لاوروف با تاکید بر اینکه فراگیری دولت طالبان نه تنها از نظر قومی، بلکه باید از نظر سیاسی نیز باشد، گفته بود که در حال حاضر اعضای ازبک، تاجیک و هزاره در دولت طالبان حضور دارند، اما همه این افراد از نظر سیاسی اعضای طالبان هستند.

روسیه: هنوز زمان به رسمیت شناختن طالبان فرا نرسیده است

کلیدواژه