جوزا 25, 1401 16:34 Asia/Kabul
  • فنلاند 600 تبعه افغانستانی پناهنده به ایران را پذیرش می‌کند
    فنلاند 600 تبعه افغانستانی پناهنده به ایران را پذیرش می‌کند

سفیر فنلاند در ایران گفت: طبق پروتکل ها مقرر شده است ۶۰۰ نفر از اتباع افغانستانی مقیم ایران برای سکونت به فنلاند منتقل شوند.

به گزارش رادیو دری؛ کاری کاهیلوتو سفیر فنلاند در دومین روز سفر خود به خراسان رضوی در شرق ایران هنگام بازدید از مهمانشهر اتباع افغانستانی در تربت جام اظهار کرد:  ایران در میزبانی از پناهندگان افغانستانی اقدامات خوبی را در حال اجرا دارد و با توجه به اتفاقات اخیر در افغانستان تصمیم‌گرفته شد که کشور فنلاند میزبانی ۶٠٠ نفر از پناهجویان افغانستانی را  عهده دار شود.

وی اضافه کرد: بر این اساس این اتباع امسال به فنلاند دعوت می شوند.

سفیر فنلاند در تهران در عین حال تاکید کرد که  این رقم در مقابل مسوولیت خطیر ایران در میزبانی ۴۳ساله از میلیونها پناهجوی افغانستانی زیاد نیست ولی برای کشور فنلاند نوعی قدرشناسی از اقدامات ایران است.

مدیر کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری خراسان رضوی  نیز در این بازدید گفت: مهمانشهر تربت جام، نماد هماهنگی و همکاری جمهوری اسلامی ایران با جامعه بین الملل است.

علی قاسمی افزود: این مهمانشهر در سال ۱۳۷۳ با هدف تسهیل در زندگی پناهندگان افغانستانی ساخته شده است.

مهمانشهر تربت جام به پنج هزار نفر از پناهندگان افغانستانی خدمات می دهد

 مهمانشهر مهاجران خارجی تربت‌جام واقع در ۱۰ کیلومتری این شهرستان و با فاصله ۱۲۰ کیلومتری از مرکز استان خراسان رضوی از سال ۱۳۷۳ تأسیس شده و هم اکنون با پذیرش حدود پنج هزار نفر از پناهندگان افغانستانی به ایشان خدمات دهی می‌کند.

مساحت این مهمانشهر ۱۰۰ هکتار است که دارای امکاناتی از قبیل ساختمان اداری، کلینیک بهداشتی - درمانی، واحدهای آموزشی، منازل مسکونی، بازارچه‌ و کارگاههای خود اشتغالی است

سخنگوی دولت ایران بر حمایت از مهاجران افغان تاکید کرد

قدردانی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل از میزبانی ایران از پناهندگان افغانستانی

 

کلیدواژه