جوزا 26, 1401 09:29 Asia/Kabul
  • محقق: لشکرکشی طالبان به بلخاب، اعلام جنگ علیه هزاره‌ها است
    محقق: لشکرکشی طالبان به بلخاب، اعلام جنگ علیه هزاره‌ها است

رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان اعلام کرد که لشکرکشی طالبان به ولسوالی بلخاب ولایت سرپل این کشور به معنای اعلام جنگ با مردم هزاره است.

به گزارش رادیو دری، محمد محقق شب گذشته در صفحه‌ فیس‌بوک خود نوشته است؛ کار عاقلانه این است که بلخاب به جنگ کشانیده نشود و طالبان باید مشکل داخلی‌ شان را با مولوی مهدی مجاهد، تنها فرمانده‌ی هزاره‌‌تبار این گروه از طریق گفت‌وگو حل کنند.

او نوشته است: «اما لشکرکشی بالای بلخاب که در صورت وقوع درگیری طبعا وقوع فاجعه متصور است، به معنای جنگ با مردم هزاره تلقی خواهد شد و سراسر مناطق هزاره‌نشین از این قضیه متأثر خواهد گردید و به نفع هیچ طرف نخواهد بود.»

محقق افزوده است که طالبان از یک‌سو برای بازگشت چهره‌های سیاسی کمیسیون تشکیل می‌دهند و از سوی دیگر در درون صفوف خود این گروه تصفیه‌ی قومی جریان دارد.

او جنگ دوام‌دار توأم با کشتار غیرنظامیان در پنجشیر و بغلان در برابر تاجیک‌ها، برخورد خشونت‌بار قومی در مقابل ازبیک‌ها در تخار و لشکرکشی چهارجانبه در بلخاب را به‌عنوان نمونه‌هایی از تصفیه‌ی قومی طالبان یادآوری کرده است.

رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان نوشته است: «مجموع این حرکات نشان می‌دهد که طالبان در امر قبول اقوام و مذاهب و احزاب غیر از خود جدی نیستند و صرف یک شعار کاذب می‌باشد.»

این در حالی است که اخیرا اختلافات میان رهبری طالبان و مولوی مهدی مجاهد، فرمانده‌ی هزاره‌تبار این گروه اوج گرفته است. گزارش‌های متعددی منتشر شده است که طالبان از چهار جهت برای بازداشت مولوی مهدی به ولسوالی بلخاب نیرو اعزام می‌کنند.

مولوی مهدی در دیدار با آخرین هیأت اعزامی طالبان به ولسوالی بلخاب، از عدم حضور هزاره‌ها در حکومت سرپرست طالبان انتقاد کرده و گفته بود که دیگر حاضر نیست در حکومت این گروه کار کند و دوست دارد به‌عنوان یک شهروند عادی در بلخاب بماند.

اوضاع در ولسوالی بلخاب به دلیل اختلاف میان طالبان و مولوی مهدی حساس و نگران کننده است

کلیدواژه