جوزا 27, 1401 14:09 Asia/Kabul
  • تأمین حقابه هیرمند برای جلوگیری از چالش های زیست محیطی در افغانستان ضروری است
    تأمین حقابه هیرمند برای جلوگیری از چالش های زیست محیطی در افغانستان ضروری است

نماینده ویژه رئیس جمهور ایران در امور افغانستان گفت: برخلاف جریان بالادست به پایین دست آب، تبعات بیابان‌زایی ناشی از خشک شدن دریاچه‌ها تمام منطقه را متاثر و ناامنی را گسترش می‌دهد.

به گزارش رادیو دری، «حسن کاظمی قمی» نماینده ویژه رئیس جمهور ایران در امور افغانستان گفت که گسترش بیابان‌ها عاملی مهم در فقیرشدن جوامع محلی، افزایش مهاجرت‌های محیط زیستی و از این رو ناامنی در منطقه است.

کاظمی قمی روز گذشته (پنجشنبه) در رشته توییتی نوشت: «طبق بررسی‌های علمی، منطقه ما از مستعدترین نقاط دنیا از نظر آسیب‌پذیری در برابر این پدیده شناخته می شود و گسترش بیابان‌ها عاملی مهم در فقیرشدن جوامع محلی، افزایش مهاجرت‌های محیط زیستی و از این رو ناامنی در منطقه است.»

وی افزود: برخلاف جریان بالادست به پایین دست آب، تبعات بیابان‌زایی ناشی از خشک شدن دریاچه‌ها و تالاب‌ها از پایاب تا سراب را متاثر می‌کند.

نماینده ویژه ایران در امور افغانستان تاکید کرد: طبق نظر سازمان ملل، از مهم‌ترین راهکارهای مواجهه با این مسأله، همکاری همسایگان برای کاهش اثرات توسعه های نامتوازن انسانی به ویژه در حوضه‌های مشترک است.

پیش از این نیز قمی به دنبال توفان در ولایات‌ جنوبی افغانستان گفته بود که حقابه ایران از توفان گرد و خاک در جنوب افغانستان جلوگیری می‌کند.

کاظمی در توییتی نوشت که ایران سال‌ها به این باور بوده است که بحران زیست محیطی مرز نمی‌شناسد و کشورهای منطقه باید با همکاری مشترک از این چالش عبور کنند.

وی افزود که ایران آمادگی دارد در انتقال دانش مورد نیاز برای جلوگیری از بحران زیست محیطی افغانستان را کمک کند.

نماینده ایران تأکید کرد که تأمین حقابه هیرمند برای جلوگیری از چالش‌های زیست محیطی در جنوب افغانستان ضروری است.

کاظمی قمی همچنین گفت  که امید است حاکمان افغانستان برای جبران اشتباهات گذشته برنامه‌ریزی کنند.

سفر هیات طالبان به تهران با محور قرارداد حقابه هیرمند

کلیدواژه