جوزا 28, 1401 14:47 Asia/Kabul
  • کاظمی قمی: آمریکا کارنامه سراسر شکست خود در افغانستان را با دروغ به‌تصویر می‌کشد
    کاظمی قمی: آمریکا کارنامه سراسر شکست خود در افغانستان را با دروغ به‌تصویر می‌کشد

نماینده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران ایران در امور افغانستان گفت: واشنگتن برای سرپوش گذاشتن بر شکست خود در افغانستان تا آمریکای جنوبی به دروغ پراکنی می‌پردازد.

به گزارش رادیو دری، «حسن کاظمی قمی» نماینده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران در امور افغانستان در واکنش به اظهارات اخیر «مایک پمپئو» وزیر امورخارجه پیشین آمریکا در توئیتر نوشت: دروغگویی و پنهانکاری بخشی از ویژگی دولت آمریکاست؛ طبیعی است در سیستمی که سالانه میلیون ها دلار هدر رفت محافظت از پمپئو می‌شود، امر آشکارا پنهان می‌شود و واشنگتن کارنامه سراسر دروغ خود از افغانستان تا آمریکای جنوبی را با دروغ پراکنی به تصویر می‌کشد.
«مایک پمپئو» وزیر امورخارجه پیشین آمریکا در مصاحبه با العربیه ادعاهایی را در خصوص سیاست خارجی این کشور در دولت ترامپ مطرح کرده است. 
این در حالی است که پمپئو از بانیان اصلی توافق دوحه میان آمریکا و طالبان بود که منجر به فروپاشی دولت گذشته و قدرت گرفتن طالبان در افغانستان شد. 
براساس توافقنامه دوحه آمریکا متعهد شد در قبال تعهد طالبان به  تهدید نکردن از خاک افغانستان ضد آمریکا، آتش‌بس، آغاز مذاکره با دولت افغانستان و قطع ارتباط با القاعده، تمام نیروهای خارجی را از افغانستان خارج کند. 
«مایک پمپئو» که هیچ دستاوردی در دوران سکانداری خود در وزارت امور خارجه آمریکا نداشت همچنین در بخشی دیگری از مصاحبه خود ضمن توجیه ترور سردار سپهبد شهید «قاسم سلیمانی» فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت "ژنرال سلیمانی در حال طراحی برای کشتن پانصد آمریکایی دیگر بود."

تأمین حقابه هیرمند برای جلوگیری از چالش های زیست محیطی در افغانستان ضروری است

کلیدواژه