جوزا 29, 1401 17:20 Asia/Kabul

معاون سیاسی وزارت خارجه طالبان گفت: آموزش حق طبیعی دختران و پسران افغان بوده و باید زمینه آموزش برای تمام افغان‌ها فراهم شود.

به گزارش رادیو دری، «شیر محمد عباس استانکزی» معاون سیاسی وزارت خارجه دولت موقت طالبان امروز یک‌شنبه، (29 جوزا) در نشستی به مناسبت افتتاح شرکت سرمایه گذاری «افغان اینوست» گفت: آموزش حق اسلامی، شرعی و طبیعی دختران و پسران بوده و لازم است تا برای آنان زمینه آموزش فراهم شود.

این دومین بار است که این مقام ارشد طالبان که پیش از این نیز مسئول ارشد مذاکره کننده این گروه با آمریکا بود، ضمن انتقاد از تعطیلی مدارس خواستار فراهم کردن زمینه آموزش برای دختران است. 

پیش از نیز استانکزی در نشستی به مناسبت مرگ اختر محمد منصور، رهبر پیشین طالبان گفته بود که «طالبان حق آموزش را به زنان نداده‌اند. امروز در افغانستان اصلا آموزش وجود ندارد. حقوق‌شان را بدهید.»

استانکزی تاکید کرد که وظیفه دولت مقابله و مبارزه با فساد است نه اینکه بخاطر ترس از آن، حق نیمی از جمعیت را نادیده بگیرد.

این انتقاد استانکزی در حالی از عملکرد این گروه ایراد شده که پس از گذشت 9 ماه از روی‌کار آمدن طالبان، هنوز دختران اجازه ندارند به مدرسه بروند.

طالبان حدود ۲۵۰ روز می‌شود که دختران را از رفتن به مدارس بازداشته و با آنکه این تصمیم واکنش‌های تندی جهانی را به همراه داشته است و اما تصمیم طالبان مبنی بر مسدود ماندن مدارس به روی دختران همچنان پا برجاست.

ناظران بین‌المللی با اشاره به دوره قبلی حکومت طالبان مبنی بر وعده‌هایی درباره وضعیت زنان و دختران در این کشور عمیقا ابراز نگرانی کرده‌اند.

پیش از این مقامات گروه طالبان به جامعه جهانی تعهد داده بود، که با آغاز سال جدید تعلیمی در افغانستان ( اول حمل) مدارس دخترانه را باز خواهند کرد.

یک مقام طالبان: تعطیلی مدارس دخترانه، ویرانگر بود

کلیدواژه