جوزا 31, 1401 11:59 Asia/Kabul
  • دست رد آمریکا به سینه بیش از ۹۰ درصد پناهجویان افغان
    دست رد آمریکا به سینه بیش از ۹۰ درصد پناهجویان افغان

یک رسانه آمریکایی اعلام کرد، آمریکا با تقاضای پناهندگی بیش از ۹۰ درصد از پناهجویان افغان که به دلایل انسانی قصد ورود به این کشور را دارند مخالفت کرده است.

با اعمال سیاست های خصمانه کشورهای غربی به ویژه آمریکا به بهانه به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، اوضاع اقتصادی این کشور از هر وقت دیگری بحرانی تر شده است و افغان ها به عنوان اصلی ترین قربانیان دشمنی های غرب با طالبان مهاجرت را به عنوان یکی از راهکارهای نجات از این بحران انتخاب کرده اند.

شبکه خبری سی بی اس روز سه شنبه با استناد بر اسناد و مدارک اداره خدمات شهروندی و مهاجرت (USCIS) آمریکا گزارش داد که این کشور به طور کلی از ژوئیه ۲۰۲۱ تاکنون بیش از ۴۶ هزار تقاضای پناهندگی را از افغان ها دریافت کرده است و هنوز بسیاری از این تقاضاها در حال بررسی هستند.

به گفته مقام های آمریکایی، در مجموع تا ابتدای ماه جاری میلادی (ژوئن)  فقط به ۴ هزار و ۲۴۶ تقاضا رسیدگی شده که از بین آنها ۲۹۷ مورد پذیرفته شده است.

این گزارش نشان می دهد، هر چند آمریکا بیش از ۷۰ هزار افغان را که به تلاشها علیه جنگ با طالبان کمک کرده اند، اسکان داده است ولی با تقاضای بیش از ۹۰ درصد از افرادی که تحت عنوان سازوکار مشروط انسان دوستانه قصد ورود به این کشور را دارند، مخالفت شده است.

در بیانیه ائتلاف حقوق بشر تاکید می شود: «این وضعیت به ویژه برای زنان و کودکانی که ۸۰ درصد از آوارگان جدید افغان را تشکیل می‌دهند، مخرب بوده است، زیرا آنها با خطرات محافظتی فزاینده‌ای مانند جدایی خانواده، فشار و آسیب روانی، استثمار و خشونت جنسیتی مواجه هستند.»

طبق این گزارش، دولت آمریکا هنگام تصمیم گیری درباره درخواست های آزادی مشروط افغان هایی که تابستان گذشته از عملیات تخلیه  آمریکا جا ماندند، از معیارهای سخت گیرانه تری استفاده کرده است که باعث شده گروه های خواهان پناهندگی، دولت آمریکا را به جانبداری در پذیرش پناهندگان متهم کنند.

گفته می شود، وزارت امنیت داخلی آمریکا اعلام کرده که افغان ها در «شرایط بسیاری محدودی» از حق آزادی مشروط برخوردار می شوند.

این حق شامل اعضای نزدیک شهروندان یا افراد مقیم آمریکا، کارکنان سابق سفارت آمریکا در کابل، برخی از متقاضیان ویژه مهاجرت، اعضای نزدیک به کسانی که سال گذشته به امریکا منتقل شدند و نیز افرادی است که با آسیب های جدی و هدفمند مواجه هستند.

از سوی دیگر خبرگزاری روسی اسپوتنیک به سیاست های تبعیض آمیز آمریکا در پذیرش پناهندگان اشاره کرده و نوشت: دولت بایدن دو ماه پس از آغاز جنگ اوکراین، برنامه ای به نام «اتحاد برای اوکراین» ایجاد کرد که به شهروندان آمریکایی اجازه می داد به افراد آواره از جنگ کمک کنند تا به آمریکا بیایند.

این رسانه افزود: برخلاف اکثر برنامه‌های مهاجرتی آمریکا، که در آن رسیدگی به دادخواست‌ها ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول می‌کشد، طبق گزارش‌ها، پرونده‌های اوکراینی طی هفته‌ها یا حتی چند روز به صورت الکترونیکی رسیدگی می شوند.

 

کلیدواژه