سرطان 02, 1401 15:28 Asia/Kabul
  • دور تازه درگیری در بلخاب؛ طالبان عقب نشینی کردند
    دور تازه درگیری در بلخاب؛ طالبان عقب نشینی کردند

برخی منابع از بلخاب در ولایت سرپل خبر می دهند که نیروهای تحت امر مولوی مهدی مجاهد برای جلوگیری از ورود موترهای طالبان به ولسوالی بلخاب، پل‌های عبوری را تخریب کرده‌اند.

به گزارش رادیو دری؛ منابعی در ولایت سرپل، آغاز حمله‌ طالبان به ولسوالی بلخاب را تأیید کرده و گفته اند که اگرچه طالبان آغازگر دور تازه جنگ در این منطقه بودند، اما تلفات سنگینی به آنها وارد شده و وادار به عقب نشینی شده اند.

این در حالی است که آخرین دور گفتگوها بین مولوی مهدی مجاهد  تنها فرمانده هزاره تبار طالبان و هیأت حاکمه موقت طالبان، بی‌نتیجه‌ماند و در پی آن، طالبان از چهار طرف به سمت ولسوالی بلخاب نیرو اعزام کرد.

بر اساس گزارش منابع محلی، طالبان حدود سه هزار نیرو را از ولایات بلخ، فاریاب، بامیان و مرکز ولایت سرپل به سمت ولسوالی بلخاب اعزام کرده‌اند.

فرماندهی نیروهای طالبان برای حمله به ولسوالی بلخاب را ملا فاضل مظلوم  معاون وزارت دفاع طالبان به عهده دارد.

در همین حال، صبغت‌الله احمدی، سخنگوی جبهه ضد طالبان نیز گفته است که حوالی ساعت هفت صبح روز پنج‌شنبه -۲ سرطان-، افراد طالبان از مسیر قُم کوتل سنچارک به مردم بلخاب حمله کردند.

احمدی  نیز تایید کرده است که طالبان با دادن تلفات سنگین، وادار به عقب‌نشینی شده‌اند.

 

برخی منابع دیگر نیز می‌گویند که 5 جنگ‌جوی طالبان در درگیری با افراد مولوی مهدی در ساحات «آب کلان و دزدان دره» ولسوالی بلخاب کشته شده‌اند.

منابع آگاه مدعی شدند: طالبان در نبرد بلخاب از نیروهای داعش بهره می‌گیرد

حقق: لشکرکشی طالبان به بلخاب، اعلام جنگ علیه هزاره‌ها است

 

کلیدواژه