سرطان 02, 1401 17:28 Asia/Kabul
  • معاون وزیر نیرو ایران: طالبان به حقابه ایران از هیرمند متعهد است
    معاون وزیر نیرو ایران: طالبان به حقابه ایران از هیرمند متعهد است

معاون وزیر نیرو ایران در امور آب و آبفا گفت: مقامات رسمی افغانستان بر پایبندی خود به معاهده 1972 مبنی بر تامین حقابه ایران از هیرمند تاکید دارند.

به گزارش رادیو دری؛ «محمد جوانبخت» معاون وزیر نیرو ایران درباره رایزنی با مسوولان افغانستانی برای تامین حقابه ایران از هیرمند گفت: در دو سال اخیر حقابه ای که  وارد ایران شد قابل قبول نبوده است، از این رو در مذاکرات اخیر در تهران توافق کردیم که هیات افغان (طالبان) درخواست جدی جمهوری اسلامی ایران را مبنی بر تامین حقابه قانونی بر اساس معاهده دوجانبه را به مقامات افغانستان منتقل کنند تا در آینده نزدیک شاهد جاری شدن آب به داخل ایران باشیم.

معاون وزیر نیرو ایران در امور آب و ابفا تصریح کرد: از طرف طالبان خواستیم که با تعهد بیشتر به موضوع حقابه توجه کنند.

جوانبخت تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در بخش وزارت نیرو در چارچوب فنی و تخصصی موضوع را پیگیری خواهد کرد.

براساس معاهده هیرمند که در سال 1972 به امضای مقامات وقت ایران و افغانستان رسید، سهم ایران از آب رودخانه هیرمند معادل 820  میلیون متر مکعب در سال و در حدود 26  متر مکعب در ثانیه است که البته در ماهها و فصول مختلف تفاوت می کند.

دولت قبلی افغانستان که ادعای تامین حقابه ایران را داشت با ساخت سد کمال خان در نمیروز بر روی رودخانه هیرمند، عملاً مانع از اجرای این پیمان شد که خسارتهای فراوانی را به زندگی انسانی، جانوری و گیاهی حوزه پیرامونی رودخانه هیرمند در خاک ایران به خصوص در استان  سیستان و بلوچستان  وارد کرد.

با روی کار آمدن دولت موقت طالبان در افغانستان، این دولت موقت بر پایبندی به معاهده هیرمند، در خصوص حقابه ایران تاکید کرده، اما در عمل، حقابه ایران رعایت نشده است.

تأمین حقابه هیرمند برای جلوگیری از چالش های زیست محیطی در افغانستان ضروری است

سفر هیات طالبان به تهران با محور قرارداد حقابه هیرمند

کلیدواژه