سرطان 03, 1401 14:37 Asia/Kabul
  • سازمان ملل: انتقال کمک‌های مالی به افغانستان با مشکل مواجه است
    سازمان ملل: انتقال کمک‌های مالی به افغانستان با مشکل مواجه است

نماینده سازمان ملل خطاب به شورای امنیت گفت: سیستم بانکی رسمی همچنان به مسدود کردن نقل و انتقالات مالی به افغانستان  به دلیل ریسک زیاد ادامه می دهد و این امر بر کانال های پرداخت تاثیر گذاشته و در زنجیره تامین اختلال ایجاد کرده است.

سازمان ملل متحد تلاش کرده است سیستمی موسوم به تسهیلات مبادله بشردوستانه را راه اندازی کند تا میلیون‌ها دلار کمک را به پول افغانی تبدیل کرده و از بحران‌های اقتصادی افغانستان  جلوگیری کند و تحریم‌های رهبران طالبان را دور بزند.

به گزارش رادیو دری، مارتین گریفیتس گفت: حدود نیمی از گروه های امدادی که اخیرا توسط سازمان ملل متحد مورد بررسی قرار گرفته اند، در انتقال کمک های مالی به افغانستان با مشکل مواجه بوده اند.

این مقام ارشد سازمان ملل تصریح کرد که دو سوم از گروه های امدادی کمبود نقدینگی  در افغانستان را به عنوان مانعی در مقابل  برنامه های آنها عنوان کردند.

گریفیتس گفت که سازمان ملل متحد تنها یک سوم از ۴.۴ میلیارد دلار بودجه مورد نیاز خود را برای رفع نیازهای بشردوستانه در افغانستان در سال ۲۰۲۲ دریافت کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل روز پنجشنبه درحالی نشست سه ماهه خود در مورد افغانستان را برگزار کرد که روز گذشته زلزله ای ویرانگر در این کشور دستکم یک هزار نفر را به کام مرگ کشاند.

مرکز زلزله نگاری آمریکا اعلام کرد، زلزله‌ای با قدرت ۶.۱ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) بامداد چهارشنبه جنوب شرق افغانستان و بخش‌هایی از پاکستان را به لرزه درآورد.

برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره افغانستان

کلیدواژه