سرطان 04, 1401 18:05 Asia/Kabul
  • تاکید بر توافق صلح در افغانستان
    تاکید بر توافق صلح در افغانستان

سرپرست نمایندگی دایم افغانستان در سازمان ملل متحد از این سازمان خواست که زمینه یک توافق صلح را میان طرف‌ها فراهم کند.

به گزارش رادیو دری،نصیراحمد فایق روز جمعه در نشست شورای امنیت سازمان ملل گفت: باید از طریق یک توافق صلح میان طرف‌های داخلی، از تبدیل افغانستان به پناه‌گاه امن تروریسم و بازگشت دوباره به جنگ جلوگیری شود.

فایق افزود: مردم افغانستان از جنگ خسته شده‌ و ضرورت به یک گفتمان ملی که در آن نمایندگان همه طیف ها شرکت داشته باشند، احساس می‌شود.

فایق در این نشست با انتقاد از تلاش‌های طالبان برای انحصار حاکمیت،  خواستار توقف ارعاب، وحشت، شکنجه و کشتار غیرنظامیان در ولایت‌های پنجشیر، بغلان و تخار شد.

به گفته فایق، نگرانی‌های امنیتی به سبب ظهور گروه‌های مسلح و حضور القاعده، داعش و جنگ‌جویان خارجی در افغانستان در حال افزایش است و در کنار آن، حملات تروریستی و انفجار در مراکز آموزشی و مکان‌های مذهبی نیز افزایش یافته است.

سرپرست نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل با تاکید بر توجه شرکای بین‌المللی به افغانستان ،هشدار داد: اگر شرکای بین‌المللی افغانستان را ترک کنند، پیشرفت‌های 20 سال گذشته به گونه کامل از بین خواهد رفت.

فایق تاکید کرد: طالبان باید تعهدات ملی و بین‌المللی به حقوق و معیارهای بشری را احترام و هم‌زیستی و وحدت میان تمام مردم افغانستان را تقویت کنند.

 

کلیدواژه