سرطان 05, 1401 13:21 Asia/Kabul
  • کمک به زلزله‌زدگان افغان، محور دیدار وزیر خارجه دولت موقت طالبان و سفیر چین در کابل
    کمک به زلزله‌زدگان افغان، محور دیدار وزیر خارجه دولت موقت طالبان و سفیر چین در کابل

سرپرست وزارت خارجه دولت موقت طالبان در افغانستان و سفیر چین در کابل در دیدار با یکدیگر، درباره امدادرسانی به زلزله‌زدگان افغان و کمک‌های انساندوستانه گفتگو کردند.

به گزارش رادیو دری، «امیرخان متقی» سرپرست وزارت خارجه دولت طالبان امروز( یک شنبه) در دیدار «وانگ یو» سفیر چین در کابل علاوه بر گفتگو درباره  امدادرسانی به زلزله‌زدگان در شرق افغانستان، مسایل سیاسی، تجارت بین افغانستان و چین و بورسیه تحصیلی برای دانشجویان افغان رایزنی کردند.

براساس بیانیه منتشر شده توسط وزارت خارجه دولت طالبان، متقی در این دیدار از سفیر چین در افغاسنتان خواست تا روند صدور روادید این کشور برای تجار افغان تسریع شود.

«وانگ یو»  نیز در این دیدار گفت: دولت چین در حال آماده شدن برای آغاز صدور روادید برای تجار افغان است.

در همین حال سفارت چین در کابل نیز در بیانیه ای درباره این دیدار اعلام کرد،  پکن بلافاصله پس از زلزله در افغانستان، تصمیم گرفت کمک‌های انساندوستانه اضطراری معادل 50 میلیون یوان (7/5 میلیون دلار) از جمله چادر، پتو، تخت تاشو و سایر لوازم مورد نیاز فوری را ارائه کند و اولین محموله کمک‌ها فردا (دوشنبه) با پرواز چارتر به افغانستان خواهد رسید.

در همین حال  گروهی از امدادگران جمهوری اسلامی ایران با حضور در مناطق زلزله زده افغانستان، در حال کمک به آسیب دیدگان هستند.

کشورهای ایران، قطر و پاکستان کمک های خود را برای مردم زلزله زده افغانستان ارسال کرده اند.

با این حال بسیاری از آژانس‌های بین المللی به کندی برای مهیا کردن کمک‌های فوری برای بازماندگان زلزله افغانستان تلاش می‌کنند .

از زمان به قدرت رسیدن طالبان در اواسط ماه اوت سال 2021 در افغانستان، آمریکا تحریم‌های سنگینی را علیه این کشور اعمال کرد که همواره باوجود هشدارها درباره بحران انسانی در این کشور مانعی برای هرگونه کمک‌رسانی بوده و هست.

 

جلسه ویژه رئیس جمهوری ایران درباره امدادرسانی به زلزله‌زدگان

چین ۷.۵ میلیون دلار به زلزله زدگان افغانستان کمک می‌کند

کلیدواژه