سرطان 05, 1401 14:28 Asia/Kabul
  • زمان برگزاری \
    زمان برگزاری \"لویه جرگه\" در افغانستان اعلام شد

بر اساس مکتوبی که به امضای ملا حسن آخوند، نخست وزیر حکومت موقت طالبان رسیده، قرار است "لویه جرگه" این گروه 8 ماه سرطان برگزار شود. طبق این مکتوب اکثریت قاطع شرکت کنندگان این جرگه علمای دینی خواهند بود.

به گزارش رادیو دری، ملا عبدالغنی برادر ، معاون ملا حسن آخوند، رئیس کمیسیون تدویر این جرگه معرفی شده است.

دفتر ریاست الوزرا طالبان می‌گوید ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر این گروه که از انظار غایب است، برگزاری این نشست را تائید کرده است.در این مکتوب آمده که با هماهنگی اداره‌های طالبان در ولایات، از جمله استخبارات این گروه، امر به معروف و نهی از منکر، ارشاد حج و اوقاف و شورای علما، افرادی واجد شرایط برای شرکت در این نشست معرفی می‌شوند.

طبق این مکتوب افراد واجد شرایط "عالمان مشهور به تقوا، جهاد و نام نیک و چهره‌های مردمی که جهاد کرده و یا حامی جهاد بوده در اجتماع موثریت داشته باشند."

در مورد تعداد شرکت‌کنندگان این جرگه چیزی گفته نشده اما در این مکتوب آمده که از هر ولسوالی سه نفر، دو عالم دین و یک فرد عادی و از هر ناحیه ولایت (شهر) سه نفر، دو فرد مردم محور و یک عالم دین شرکت خواهند کرد.

در این مکتوب افزوده شده اگر در یک ولایت شورای علما نمایندگی داشته باشد، رئیس و معاون این شورا و سه فرد دیگر از طرف این شورا در نشست شرکت خواهند کرد.

طالبان در مورد تصامیم این جرگه چیزی نگفته‌اند، اما رحمت‌الله نبیل، رئیس سابق اداره امنیت ملی افغانستان در صفحه فیسبوک خود گفته که طالبان در این جرگه افزون بر طرح "بعضی از مسایل فرعی" فرمول جدید سیاسی را نیز پیش‌کش خواهند کرد.

در همین حال بر اساس بیانیه ای که دانشکده «پلی تکنیک» دانشگاه کابل صادر کرده است، دروس این دانشکده از امروز  به مدت یک هفته تعطیل است ؛ دلیل این تعطیلی نیز برگزاری «لویه جرگه» اعلام شده است.

بیش از ده ماه از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان می‌گذرد اما هنوز حکومت آنان از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است و به نظر می‌رسد طالبان تلاش می‌کنند با برگزاری نشست‌های این چنینی، روند به رسمیت شناخته شدن خود را تسریع نماید.

 

بسته شدن خوابگاه دانشگاه "پولی‌تخنیک" کابل به روی دانشجویان

کلیدواژه