سرطان 05, 1401 14:50 Asia/Kabul
  • درخواست طالبان برای لغو تحریم‌های بانکی برای کمک به زلزله‌زدگان افغانستان
    درخواست طالبان برای لغو تحریم‌های بانکی برای کمک به زلزله‌زدگان افغانستان

سخنگوی وزارت خارجه طالبان از مجامع جهانی خواست دارایی‌های مسدود شده افغانستان را برای کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان آزاد کنند.

به گزارش رادیو دری، «عبدالقهار بلخی» سخنگوی وزارت امور خارجه طالبان در مصاحبه‌ای با رویترز، گفت: «امارت اسلامی از جهان می‌خواهد که به افغان‌ها ابتدایی‌ترین حقشان را که حق حیات آن‌هاست، از طریق لغو تحریم‌ها و آزاد کردن دارایی‌های ما و نیز کمک‌رسانی بدهد».

میلیاردها دلار از ذخایر بانک مرکزی افغانستان در خارج از این کشور مسدود شده است و درحالی‌که غرب سعی می‌کند با استفاده از تحریم‌ها، امتیازات بیشتری را از حکومت کابل بگیرد، بخش بانکی این کشور را با مشکل مواجه ساخته است.

پس از روی کار آمدن مجدد طالبان، دولت‌های غربی نسبت به عملکرد آنان به ویژه در مورد حقوق زنان و دختران برای کار و تحصیل، ابراز نگرانی کرده‌اند.

بلخی در پاسخ به سوالی در مورد این موضوعات، گفت که حق افغان‌ها برای تأمین منابع مالی باید در اولویت باشد و افزود که جامعه بین‌المللی نگرانی‌های مربوط به حقوق بشر را با توجه به کشور دخیل، به طور متفاوتی مدیریت می‌کند.

وی در پاسخ سؤال حقوق بشری خبرنگار رویترز گفت: «16 کشور جهان حقوق اقلیت‌های مذهبی به ویژه مسلمانان را سلب کرده‌اند، آیا آن‌ها نیز به دلیل نقض حقوق با تحریم روبه‌رو هستند؟».

چین: آمریکا، دارایی های افغانستان را آزاد کند

کلیدواژه