سرطان 05, 1401 16:13 Asia/Kabul
  • آغاز چهارمین دور واکسیناسیون فلج‌اطفال در ولایت هرات
    آغاز چهارمین دور واکسیناسیون فلج‌اطفال در ولایت هرات

معاون اداره صحت عامه هرات گفت: قرار است دور چهارم واکسیناسیون فلج‌اطفال به خصوص در مناطق دورافتاده این ولایت انجام شود.

به گزارش رادیو دری، پس از ثبت اولین کودک مبتلا به فلج اطفال در افغانستان با همکاری نهادهای خارجی کمپین واکسن فلج اطفال در این کشور آغاز شده، اما به دلیل نبود امنیت و صعب العبور بودن راه‌های مواصلاتی شمار زیادی از کودکان از این روند محروم بودند؛ با روی کارآمدن حکومت طالبان و تامین امنیت ، دیگر هیچ کودکی حتی در مناطق دور دست از واکسن محروم نشده است.

آصف کبیر معاون اداره صحت عامه هرات گفت: در سال جاری دور چهارم واکسن فلج‌اطفال در هرات آغاز شده و در این دوره قرار است تا کودکان زیرپنج سال در تمام نقاط این ولایت واکسن شوند.

وی ادامه داد: در این دور از واکسیناسیون قرار است تا در 4 روز 720 هزار کودک در شهر، ولسوالی ها و روستاهای دوردست واکسن دریافت کنند. 

آغاز چهارمین دور واکسیناسیون فلج‌اطفال در  هرات

وی همچنین گفت: اداره صحت عامه هرات توانسته تا با هماهنگی و مدیریت خوب در روند واکسیناسیون در 3 دوره گذشته تمام کودکان را حتی در مناطق دور دست واکسن کند و اداره محلی و مسؤولان ادارات مختلف زمینه های خوبی را برای تیم‌های سیار فراهم کرده است. 

معاون اداره صحت عامه هرات بیان داشت: طی 2 سال گذشته در حوزه غرب افغانستان کودک مبتلابه فلج اطفال به ثبت نرسیده اما به دلیل اینکه هنوز هم ویروس در افغانستان و پاکستان در حال گردش است و خطر مبتلاشدن کودکان وجود دارد، واکسیناسیون ادامه خواهد داشت. 

ازسوی دیگر وحید رحمانی مسؤول برنامه واکسیناسیون در مناطق غربی افغانستان در این مورد بیان داشت: قرار است تا در هرات، فراه، بادغیس و غور 1.1 میلیون کودک زیرپنج سال واکسن شوند.

آغاز چهارمین دور واکسیناسیون فلج‌اطفال در ولایت هرات

وی با اشاره به اینکه هنوز هم ویروس فلج اطفال در افغانستان وجود دارد، تاکید کرد: در ریشه کن کردن این بیماری حضور خانواده ها امری مهم بوده و باید واکسیناسیون به 100 برسد. 

رحمانی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مشکلات موجود برای محو بیماری فلج اطفال، مهاجرت از ولایت های مختلف به هرات بوده که این باعث گردش بیماری میشود که مسئولان در این زمینه نیز باید اقدامات لازم را انجام دهند. 

مولوی سید احمد حسینی مسؤول مطبوعاتی اداره حج و اوقاف هرات نیز گفت: واکسن برای حفاظت از جان کودکان یک واجب دینی بوده و خانواده‌ها باید برای مراقبت از کودکان باید با کارکنان واکسیناسیون همکاری کنند. 

این در حالی است که مسئولان اداره صحت عامه هرات اعلام کردند که قرار است در تمام مناطق هرات و حتی در مناطق صعب العبور نیز تیم های اداره بهداشت حضور یافته و اقدام به واکسیناسیون کودکان کنند. 

آغاز کمپاین تطبیق واکسن فلج اطفال در افغانستان

کلیدواژه