سرطان 08, 1401 19:04 Asia/Kabul
  • منابع محلی: طالبان به توافق با بزرگان روستاهای پنجشیر پایبند نیست
    منابع محلی: طالبان به توافق با بزرگان روستاهای پنجشیر پایبند نیست

با گذشت 3 روز از توافقات گروه طالبان با بزرگان روستاهای پنجشیر، منابع محلی می‌گویند که هنوز هیچ چیزی در روستاهای این ولایت تغییر نکرده است.

به گزارش رادیو دری، سه روز پیش بزرگان قومی ولایت پنجشیر در توافق با طالبان از این گروه خواسته‌اند که نیروهای خود را از تمامی خانه‌ها، مساجد، مکاتب و مراکز درمانی روستاها خارج کنند.

براساس این توافق، طالبان پس از این از تلاشی خودسرانه خانه‌ها دست می‌کشند و موارد مشکوک را در تفاهم با مسوولان ادارات محلی و با حضور ملا امام مسجد و نماینده‌ روستا بازرسی خواهند کرد.

همچنین مطابق خواست بزرگان روستاهای پنجشیر، نیروهای طالبان حق بازداشت خودسرانه‌ افراد و بازرسی گوشی های همراه شخصی مردم را نیز ندارند.

از سوی دیگر بر اساس مکتوب منتشر شده از سوی قول‌اردوی ۳۱۳ مرکزی طالبان، مولوی نصرالله مطیع فرمانده‌  این قول‌اردو دستور داده است که قطعات نظامی طالبان در روستاها در جاهایی مستقر شوند که برای مردم زحمت ایجاد نشود و مردم بتوانند به زندگی روزمره‌شان برسند.

فرمانده‌  قول‌اردوی ۳۱۳ مرکزی طالبان همچنین دستور داده است که مشخصات هویتی چوپان‌ها و چراگاه‌ مواشی آنان  نیز مشخصات باغدارانی که شب ها آبیاری می‌کنند ثبت و با آنان همکاری شود.

با این حال، به‌گفته‌ منابع محلی، هنوز هم نیروهای طالبان در خانه‌های مردم حضور دارند، مردم را آزار و اذیت می‌کنند و بدون دلیل برای ترس و ارعاب مردم، دست به شلیک گلوله می‌زنند.

طالبان پیش از این هم از ساکنان روستاها در پنجشیر و برخی از ولایت‌های دیگر تعهد گرفته بودند که با مخالفان این گروه همکاری نکنند.

گفته می‌شود که در برخی موارد این تعهد به اجبار صورت گرفته است.

گزارش دیده بان حقوق بشر از وضعیت غیر نظامیان در پنجشیر

فعالان حقوق بشر: سازمان ملل، اوضاع پنجشیر را بررسی کند

 

کلیدواژه