سرطان 09, 1401 08:03 Asia/Kabul
  • تشریح برگزاری نشست «لویه جرگه» از طرف مقام طالبان
    تشریح برگزاری نشست «لویه جرگه» از طرف مقام طالبان

معاون رییس دولت موقت طالبان در افغانستان، روند برگزاری نشست لویه جرگه (گردهمایی علمای دینی و سران قومی) را تشریح کرد.

قرار است «گردهمایی علمای دینی و سران قومی» (لویه جرگه ) امروزپنج‌ شنبه در کابل برگزار شود.

به گزارش رادیو دری، «عبدالسلام حنفی»، معاون رییس دولت موقت طالبان در افغانستان در گفتگو با شبکه تلویزیونی ملی افغانستان، درباره شکل‌گیری این نشست گفت: این گردهمایی به درخواست مکرر علما و ریش‌سفیدان قومی بوده است و در مورد مسائل مختلف مانند نظام اسلامی، استقلال افغانستان، وحدت ملی و چگونگی رشد مسائل اقتصادی و اجتماعی و سایر مسائل گفتگو خواهد شد .

حنفی درباره اینکه آیا برای شرکت‌کنندگان شرط خاصی پیش‌بینی شده است یا خیر، به خبرنگار شبکه ملی افغانستان گفت: ما قیودات خاصی را برای شرکت‌کنندگان وضع نکرده‌ایم و ممکن است جوانان نیز در این گردهمایی حضور داشته باشند.

معاون رییس دولت موقت طالبان در پاسخ به سؤالی درباره حضور زنان در این گردهمایی گفت: «علما فرزندان زنان هستند، بنابراین زنان نیز به طور غیر مستقیم  به نحوی در این نشست حضور دارند».

براساس اطلاعات منتشر شده، نشست «لویه جرگه» که با عنوان «گردهمایی بزرگ علمای افغانستان»  برگزار خواهد شد، شاهد حضور 3000 نفر از علما و متنفذان قومی 34 استان این کشور خواهد بود. برخی منابع نیز می‌گویند، این نشست سه روزه است.

بیش از ده ماه از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان می‌گذرد اما هنوز حکومت آنان از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده است و به نظر می‌رسد طالبان تلاش می‌کنند با برگزاری نشست‌های این چنینی، روند به رسمیت شناخته شدن خود را تسریع نماید. گروه طالبان  به دنبال مشروعیت داخلی، منطقه ای و بین المللی است.

تأمین حقوق اساسی زنان وتحصیل همه دختران، مورد استفاده قرار نگرفتن خاک افغانستان ضد کشورهای دیگر و تشکیل دولت فراگیر در این کشور از پیش شرط‌ های جامعه جهانی برای به رسمیت شناختن دولت طالبان است.

برگزاری "لویه جرگه" در افغانستان به تأخیر افتاد

کلیدواژه