سرطان 11, 1401 18:16 Asia/Kabul
  • نماینده ویژه آمریکا از دیدار با هیات طالبان در قطر خودداری کرد
    نماینده ویژه آمریکا از دیدار با هیات طالبان در قطر خودداری کرد

رینا امیری نماینده ویژه آمریکا برای امور زنان و حقوق بشر در افغانستان از دیدار با هیات طالبان در دوحه پایتخت قطر خودداری کرده است.

به گزارش رادیو دری،رینا امیری شب گذشته (۱۰ سرطان) در توییترش نوشت که زمانی با نمایندگان طالبان دیدار و تعامل خواهد کرد که این گروه گام ملموسی برای رعایت حقوق بشر افغان‌ها از جمله حقوق زنان بردارد.

او تاکید کرده است که پس از مشورت‌های طولانی به این نتیجه رسیده که با هیات طالبان دیدار نکند.امیری گفت، با وجود تعامل قوی جامعه بین‌المللی با طالبان، نتیجه معناداری در زمینه حقوق زنان و دختران افغانستان حاصل نشده است.

وی از دیدار همکاران خود با هیات طالبان حمایت کرده اما گفته است که "ما باید زمانی با آنها ملاقات کنیم که چشم‌اندازی از عمل معنادار وجود داشته باشد."

بر اساس اعلامیه وزارت خارجه آمریکا، هیات‌های آمریکا و طالبان روز چهارشنبه و پنجشنبه در دوحه باهم گفتگو کرده اند.

این در حالی است که شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد طی نشستی ویژه با بررسی وضعیت حقوق بشر در افغانستان، از طالبان خواست مستقیماً با زنان افغان گفتگو کنند.

«میشل باشله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در این شورا گفت:« امروز، دوباره از مقام‌های طالبان می‌خواهم درخواست‌های فوری زنان برای گفتگو را بپذیرند و در مذاکراتی معنادار با آن‌ها شرکت کنند.»

او تاکید کرد اگر وضعیت تغییر نکند، آینده افغانستان تاریک تر خواهد شد.

 

کلیدواژه