سرطان 12, 1401 12:37 Asia/Kabul
  • ابراز نگرانی قطر از ادامه تعطیلی مدارس دخترانه در افغانستان
    ابراز نگرانی قطر از ادامه تعطیلی مدارس دخترانه در افغانستان

نماینده قطر در ژنو ضمن ابراز نگرانی از تعطیلی مدارس دخترانه در افغانستان گفت: حل بحران در افغانستان نیازمند تلاش برای دستیابی به یک مصالحه ملی در این کشور دارد.

به گزارش رادیو دری، «جوهره السویدی» سرپرست نمایندگی دولت قطر در کمیساری عالی حقوق بشر سازمان ملل در ژنو نگرانی خود را از ادامه تعطیلی مدارس دخترانه در افغانستان ابراز نگرانی کرده است. 

نماینده قطر تاکید کرده است که ایجاد محدودیت بر آموزش زنان تاثیر منفی بر حقوق بشر و توسعه اقتصادی افغانستان خواهد داشت.

السویدی گفته است که دولت قطر آماده است با همکاری متحدان به مردم افغانستان برای دستیابی به صلح، امنیت و بحران انسانی و اقتصادی این کشور بپردازد. 

نماینده قطر همچنین اظهار داشت: حل مشکلات افغانستان به رسیدگی به بحران انسانی فعلی در این کشور و همچنین تلاش برای دستیابی به مصالحه ملی جامع در این کشور نیاز دارد. 

پیش از این فایننشال‌تایمز به نقل از محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر گزارش داده بود که در حالی که غرب طالبان را تحریم کرده‌ و صرفا برکمک‌های بشردوستانه تاکید دارد این موضوع افغانستان را در معرض آسیب های فراوان قرار خواهد داد. 

و‌ی گفته است: «ما شاهد افزایش افراط‌گرایی و بحران اقتصادی خواهیم بود که از قبل شروع شده و این فقط مردم را به سمت رادیکالیزه‌شدن و درگیری بیشتر سوق خواهد داد و ما در حاضر تلاش داریم از این موضوع جلوگیری کنیم. »

شیخ محمد با توجه به وضع برخی محدودیت‌ها از سوی طالبان بر زنان افغان تصریح کرده است که اگر کشورهای غربی پس از خروج آمریکا با طالبان وارد تعامل می شدند، شاهد چنین محدودیت‌های نبودیم.

وی تاکید کرد: مهم است که اجازه ندهیم وضعیت در افغانستان از حال حاضر وخیمتر شود و این کشور بحران جدیدی را تجربه کند. 

وزیر خارجه قطر به برخی تعاملات کشورهای غربی و طالبان در دوحه اشاره کرد و گفت: در این زمینه ما نیاز به نقشه راه داریم که مسئولیت طرفین در این موضوع مشخص باشد و این تنها راه رو به جلو  برای حل مشکلات است.

مقامات طالبان بارها اعلام کردند که قطر پنجره این گروه برای ارتباط با دنیای خارج است. 

هشدار نماینده سازمان ملل درباره ادامه تعطیلی مدارس دخترانه در افغانستان

کلیدواژه