سرطان 12, 1401 15:03 Asia/Kabul
  • ایران ۷۰درصد بنزین مصرف افغانستان را تامین می‌کند
    ایران ۷۰درصد بنزین مصرف افغانستان را تامین می‌کند

رییس اتاق مشترک بازرگانی هرات و خراسان رضوی گفت: بیش از ۷۰ درصد بنزین مصرفی افغانستان از گذرگاههای مرزی ایران وارد می شود که بخش عمده این واردات از گذرگاه دوغارون- اسلام قلعه انجام می شود.

به گزارش رادیو دری،«میراجان سلیمان‌خیل» در این باره گفت: در حال حاضر به صورت تخمینی مصرف روزانه بنزین در افغانستان ۲هزار و ۵۰۰ تن است که از این میزان حدود ۷۰ درصد فقط از مرز اسلام قلعه - دوغارون وارد می شود.

وی ادامه داد: هم اکنون فقط از پالایشگاه شازند روزانه حدود هزار و ۵۰۰ تن بنزین به افغانستان صادر می شود و بقیه بنزین مصرفی کشور افغانستان از مسیر ترکمنستان و دیگر گذرگاه های مرزی وارد کشو می شود.

رییس اتاق مشترک بازرگانی هرات و خراسان رضوی گفت: مصرف روزانه گازوئیل در افغانستان نیز روزانه سه هزار و ۵۰۰ تن است که در حال حاضر با کمبود روزانه ۲ هزار و ۵۰۰ تنی این فراورده سوختی در افغانستان مواجه هستیم.

سلیمان خیل افزود: در حال حاضر حدود ۷۰۰ تا هزار تن گازوئیل وارد افغانستان می شود که بخش عمده آن از مرز اسلام قلعه صورت می گیرد.

وی اضافه کرد: در حالی که مطابق قیمتهای جهانی، بنزین از گازوئیل گران تر است اما به واسطه عرضه کم گازوئیل، قیمت این سوخت مهم به شدت در افغانستان زیاد شده است.

رییس اتاق مشترک بازرگانی هرات و خراسان رضوی گفت: هم اکنون هر تن بنزین به صورت عمده فروشی در افغانستان هزار و ۱۵۰ دلار به فروش می رسد حال آن که قیمت هر تن گازوئیل دربازار عمده فروشی به حدود هزار و ۵۰۰ دلار در هر تن رسیده است از این رو از مسوولان ایرانی می خواهیم برای کاستن از قیمت گازوئیل زمینه صادرات و یا ترانزیت گازوئیل بیشتر را به افغانستان فراهم کنند.

رییس اداره ترانزیت راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان رضوی نیز گفت: از بهمن ماه/دلو پارسال ترانزیت گازوئیل به افغانستان از مسیر ایران از سر گرفته شد و از آن زمان تاکنون ۱۶.۸ هزار تن گازوئیل از مرز دوغارون به افغانستان ترانزیت شده است

مرتضی مجردی افزود: مطابق اظهار ناوگان باری و شرکتهای حمل و نقل به راهداری، طی سه ماهه بهار امسال ۹۲.۵ هزار تن بنزین،۳۶.۵ هزار تن گازوئیل، چهار هزار تن هیدروکرین و ۱۵ هزار تن گاز مایع از مرز دوغارون به افغانستان صادر شده است.

وی ادامه داد: هرچند در بهار سال ۱۴۰۰ فقط حدود چهار هزار تن بنزین به افغانستان صادر شده بود اما میزان عرضه گازوئیل به افغانستان از مرز دوغارون به واسطه صادرات و ترانزیت طی بهار امسال در مقایسه با صادرات گازوئیل در بهار ۱۴۰۰ تغییری نداشته است.

مجردی ظرفیت هر تانکر سوخت در این مرز را ۲۵ هزار لیتر یا حدود ۲۵ تن سوخت عنوان کرد و گفت: معمولا ناوگان سوختی و شرکتهای حمل و نقل بار سوخت خود را ابتدا در مخازن سوخت منطقه ویژه اقتصادی دوغارون تخلیه کرده و سپس ناوگان سوخت افغانستانی این سوخت را به شهرهای مختلف افغانستان منتقل می کند.

جمهوری اسلامی ایران در مجموع ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان در جوار ولایات هرات، فراه و نیمروز آن کشور با استانهای خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان دارد و از سه مرز میلک، میل ۷۸ و دوغارون تبادلات تجاری خود را با همسایه شرقی انجام می دهد.

کاهش قیمت بنزین در افغانستان پس از واردات از ایران

کلیدواژه