سرطان 12, 1401 17:56 Asia/Kabul
  • هند صادرات گندم به افغانستان را علی‌ رغم ممنوعیت از سرگرفت
    هند صادرات گندم به افغانستان را علی‌ رغم ممنوعیت از سرگرفت

مقامات هند اعلام کردند به رغم ممنوعیت صادرات گندم، محموله جدیدی از این محصول کشاورزی را به افغانستان ارسال کرده است.

به گزارش رادیو دری، هند اعلام کرد که در ادامه کمک‌های بشردوستانه محموله جدید گندم به میزان 2500 تن را از طریق پاکستان راهی افغانستان کرده است. 

به نوشته روزنامه Mint چاپ دهلی‌نو، پانزدهمین محموله گندم کمکی هند به افغانستان ارسال شده و قرار است 14 هزار تن دیگر طی روزهای آینده به این کشور جنگ زده ارسال گردد. 

بالبیر منگات، کمیسر گمرک هند در این خصوص توضیح داد که تاکنون 36 هزار تن از 50 هزار تن گندم اهدایی به افغانستان ارسال شده و مابقی این گندم نیز طی روزهای آینده به این کشور ارسال خواهد شد. 

آریندام باچی سخنگوی وزارت امور خارجه هند نیز درباره این خبر گفت: در ادامه کمک‌های هند به مردم افغانستان محموله جدید گندم به این کشور ارسال شده است. 

وی افزود: تعهد دولت هند به کمک بشردوستانه به مردم افغانستان ادامه خواهد داشت. 

سخنگوی وزارت خارجه هند ادامه داد: با کمک برنامه جهانی غذایی هند تاکنون 33 هزار و 500 تن گندم را به مردم افغانستان ارسال کرده و مابقی کمک تعهد شده نیز طی روزهای آینده به این کشور ارسال خواهد شد. 

به نوشته این روزنامه هندی، اولین محموله گندم کمکی هند به افغانستان به دنبال توافق این کشور با پاکستان در فوریه سال جاری میلادی انجام شده که براساس آن در جلال آباد تحویل مقامات طالبان شد. 

هند اخیرا اعلام کرده است که با دولت پاکستان بر ادامه ارسال گندم اهدایی به افغانستان به توافق رسیده و قرار است این گندم طی 2 ماه آینده ارسال شود. 

این در حالی است که به دنبال بحران اوکراین و افزایش قیمت کالاهای اساسی از جمله گندم، دولت هند صادرات این محصول کشاورزی را ممنوع کرده است.

هند تنها یک روز پس از اعلام بالاترین رکورد صادرات گندم این کشور، از ممنوعیت صادرات این محصول به دلیل از بین رفتن آن به خاطر افزایش بی سابقه موج گرما و از طرفی افزایش یک شبه و چشمگیر قیمت آن در داخل کشور خبر داد.

ارسال سه هزار تن گندم اهدایی دیگر هند به افغانستان

کلیدواژه