سرطان 13, 1401 13:41 Asia/Kabul
  • زندانی فلسطینی در بگرام: در جهنمی بدتر از گوانتانامو بودم
    زندانی فلسطینی در بگرام: در جهنمی بدتر از گوانتانامو بودم

پزشک فلسطینی که در پایگاه هوایی سابق آمریکا در افغانستان تحت شکنجه‌های جسمی و روحی قرار داشت، این زندان را جهنمی بدتر از گوانتانامو دانست.

به گزارش رادیو دری،  «سامر البرق» شهروند 47 ساله فلسطینی ساکن کرانه باختری با تشریح آنچه بر او در زندان پایگاه هوایی سابق آمریکا در افغانستان گذشته بود، گفت: در زندان بگرام که در واقع جهنمی بدتر از زندان گوانتانامو است، تحت انواع شکنجه‌های جسمی و روحی قرار گرفتم.

وی درباره شکنجه‌هایی که در طول 3 ماه که در سال 2003 در پایگاه بگرام افغانستان گذرانده بود، گفت: با وجود گذشت سال‌ها، هنوز نتوانسته‌ام از اثرات و تجربیات خود در زندان در پایگاه هوایی بگرام خلاص شوم.

البرق به «آناتولی» گفت که توسط آمریکا به اتهام عضویت در القاعده و برنامه ریزی برای حملات بازداشت شده بود، اما پس از اینکه هیچ دلیلی علیه وی پیدا نکرده بودند، آزاد شد.

وی با اظهار اینکه فارغ التحصیل رشته میکروبیولوژی از پاکستان است، افزود که در اواخر دهه 90 میلادی مانند بسیاری از افراد در آن زمان، داوطلبانه با تعداد زیادی از عرب‌ها و اتباع سایر کشورها با نیت ارائه خدمات درمانی به مردم افغانستان عازم این کشور شده بود.

پزشک فلسطینی درباره چگونگی بازداشت خود گفت که در سال 2003 درحالی که در اسلام‌آباد برای گذراندن دوره دکترای خود آموزش می‌دید، توسط نیروهای امنیتی پاکستان بازداشت شد.

وی افزود: من 3 روز را بدون هیچ تحقیق و توضیحی در زندان‌های پاکستان گذراندم، سپس به آمریکایی‌ها تحویل داده شدم.

البرق با بیان اینکه آمریکایی‌ها مستقیماً او را به پایگاه هوایی بگرام در افغانستان فرستادند، گفت که او به عضویت در سازمان القاعده، برنامه‌ریزی برای حمله به اهداف آمریکایی و شرکت در جلسات با رهبران القاعده متهم شده بود.

این شهروند فلسطینی با بیان اینکه در بگرام تحت شکنجه‌های مختلف جسمی و روحی قرار گرفته است، افزود: «لباس‌هایم را به طور کامل درآوردند و به مدت 2 هفته مرا به همین صورت نگه داشتند. آنقدر ضعیف بودم که نمی‌توانستم خودم را از سرمای شدید محافظت کنم. تا امروز هنوز از آن سرمای شدید خلاص نشده‌ام. آنها مرا در قفسی کاملاً بسته قرار دادند. در زندان بگرام هر روز مرگ را با چشمان خود می‌دیدم».

البرق ادامه داد که پس از بگرام نیز به اردن منتقل شده و درحالی که هیچ جرمی درخصوص بازداشتش به اثبات نرسیده بود 5 سال دیگر نیز در این کشور زندانی بود.

وی در ادامه نیز از اردن به کرانه باختری منتقل و به مدت 2 سال در آنجا مانده بود، که این بار توسط رژیم صهیونیستی بازداشت شد.

سامر البرق با اشاره به اینکه دادگاه رژیم اشغالگر قدس حکم 7 سال حبس از جمله 4 سال حبس انفرادی را برای وی صادر کرده بود، تأکید کرد که اتهامات رژیم صهیونیستی نیز عضویت وی در گروه القاعده بود اما هیچ مدرکی برای اثبات این موضوع وجود نداشت.

وی پس از آزادی از زندان ازدواج کرد و صاحب یک فرزند شد و اکنون در یک کلینیک خصوصی در شهری در کرانه باختری فعالیت می‌کند.

روایت ۱۵ سال حبس در زندان آمریکایی گوانتانامو از طرف یک شهروند افغان

کلیدواژه