سرطان 15, 1401 12:30 Asia/Kabul
  • پیام «هبت‌ الله آخندزاده» به مناسبت فرارسیدن عید قربان
    پیام «هبت‌ الله آخندزاده» به مناسبت فرارسیدن عید قربان

رهبر طالبان در پیامی عیدانه به تعهدات هیات حاکمه افغانستان پیرامون روابط دیپلماتیک و تعهدمندانه بین‌المللی و توجه به حقوق زنان در چارچوب شریعت پرداخت.

به گزارش رادیو دری، «هبت‌الله آخندزاده» رهبر طالبان به مناسبت فرارسیدن عید قربان، در پیامی به کشورهای همسایه و جهان اطمینان داد که افغانستان به هیچکس اجازه نمی‌دهد که با استفاده از خاک این کشور سایر کشورها را تهدید کند.

وی با اظهار اینکه حکومت طالبان در چارچوب تعامل و تعهدات متقابل خواستار مناسبات دیپلماتیک، اقتصادی و سیاسی حسنه و قوی با همه کشورها از جمله آمریکا است، از دیگر کشورها نیز خواست تا در امور داخلی افغانستان مداخله نکنند.

رهبر طالبان در ادامه با اظهار اینکه حکومت فعلی با هیچکس دشمنی ذاتی ندارد، افزود:  آغوش ما به روی هموطنان ما باز است و دوستی و دشمنی ما مبتنی بر اصول اسلامی است.

آخندزاده با اشاره به روند بازگشت برخی شخصیت‌های افغان به کشورشان به کمیسیون مربوطه دستور داد تا تعهدات را در قبال این افراد انجام دهند.

وی خطاب به مخالفان طالبان نیز گفت: دیگر ترویج فتنه و فساد و تلاش برای جنگ و ناامنی به نفع هیچکس نیست، بهتر است که از این چنین حرکات دست بکشند و زیر چتر حاکمیت نظام شرعی اسلامی به زندگی آرام برگردند.

رهبر طالبان با اشاره به بحران جاری این کشور و مشکلاتی که مردم با آن مواجه هستند، تقویت اقتصاد، بازسازی و رفع مشکلات را «مسئولیت مشترک» هیات حاکمه و مردم افغانستان دانست.

آخندزاده همچنین تأکید کرد که حکومت طالبان نسبت به تأمین حقوق حقه مردم افغانستان متعهد است و در «چارچوب شریعت» در رابطه با تأمین حقوق زنان تلاش می‌کند.

وی افزود که هیات حاکمه افغانستان به آموزش و پرورش، به ویژه تربیت دینی و آموزش علوم روز توجه ویژه دارد و برای ترقی آن تلاش می‌نماید.

فرمان رهبر طالبان در مورد حجاب زنان و واکنش ها به آن

کلیدواژه