سرطان 20, 1401 11:35 Asia/Kabul
  • کارزار جدید کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی: مکاتب دختران را باز کنید
    کارزار جدید کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی: مکاتب دختران را باز کنید

شهروندان افغانستان در شبکه‌های اجتماعی کمپین (پویش/ کارزار) گسترده‌ای را برای بازگشایی مکاتب دخترانه صنف هفتم تا دوازدهم به راه انداخته‌اند.

به گزارش رادیو دری، کاربران شبکه‌های اجتماعی در روزهای اخیر با استفاده از چندین هشتگ به زبان‌های فارسی، پشتو و انگلیسی برای بازگشایی مکاتب دخترانه داد خواهی می‌کنند و از طالبان می‌خواهند که به دختران بالاتر از صنف ششم نیز اجازه بدهند که به مدرسه بروند.

هشتگ‌های #مکاتب_دختران_را_باز_کنید، # د_نجونو_ښوونځی_پرانیزئ و #Let AfghanGirls_learn این روزها از ترندهای شبکه‌های اجتماعی افغانستان است و صدها کاربر با استفاده از این هشتگ‌ها‌ در مورد بازگشایی مکاتب دخترانه و حق آموزش دختران، می‌نویسند.

آنها در این کمپین ها، بی‌سوادی را برای آینده افغانستان خطرناکتر از جنگ و آموزش را حق اساسی هر انسان دانسته اند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان می‌گویند که 297 روز است که طالبان دختران بالاتر از صنف ششم را از مکتب رفتن منع کرده‌اند.

آنها با اشاره به وعده های مقامات طالبان برای بازگشایی مدارس دختران تاکید کرده اند که هنوز هیچ نشانه‌ای از بازگشایی مکاتب دخترانه وجود ندارد.

به باور برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان، طالبان از این موضوع به عنوان یک ابزار سیاسی برای رسیدن به اهداف شان استفاده می‌کنند و می‌خواهند با محروم کردن نیمی از جامعه افغانستان از حقوق اولیه شان، امتیاز طلبی کنند.

از زمان روی کار آمدن طالبان در افغانستان، شمار دختران خردسال دست فروش و شمار زنان نیازمند سائل، در کنار جاده‌های افغانستان به صورت چشم‌گیری افزایش یافته است که نشانه‌ای از افزایش فقر و تنگدستی در بین مردم این کشور به شمار می‌رود.

مسایل اقتصادی و بازگشایی مدارس دختران، محور گفتگوهای آمریکا و طالبان در دوحه

سازمان ملل: زمان بازگشایی مدارس دخترانه در افغانستان مشخص نیست

کلیدواژه