سرطان 21, 1401 13:02 Asia/Kabul
  • بازسازی افغانستان، محور دیدار نماینده ویژه چین و روسیه
    بازسازی افغانستان، محور دیدار نماینده ویژه چین و روسیه

نمایندگان ویژه چین و روسیه برای افغانستان، درباره چگونگی کمک به تأمین صلح در افغانستان و بازسازی این کشور بحث و گفتگو کردند.

به گزارش رادیو دری، «یو شیائو یونگ» نماینده ویژه چین برای افغانستان در سفر به مسکو با «ضمیر کابلوف» همتای روس خود دیدار کرد.

یونگ در توئیتی نوشت: دو طرف در این دیدار پیرامون چگونگی کمک بیشتر به مردم افغانستان برای صلح و بازسازی این کشور و حمایت‌های بشردوستانه و توسعه افغانستان گفتگو کردند.

نماینده ویژه چین افزود: دو طرف همچنین توافق کردند اقدامات مشترکی برای اجرای نتایج به دست آمده نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در چین که ماه مارس گذشته برگزار شده بود، انجام دهند.

پیش از این کابلوف درباره احتمال به رسمیت شناختن حکومت طالبان گفته بود روسیه دراین‌باره مستقل از آمریکا و غرب تصمیم خواهد گرفت، اما برای به رسمیت شناختن آن شروطی دارد.

نماینده ویژه پوتین گفته بود: اولین گام در این مسیر تشکیل یک حکومت سیاسی جامع و کارآمد است. ما به وضوح این موضوع را به شرکای افغان خود اعلام کرده‌ایم که در صورت تحقق، شرایط برای مذاکره فراهم است.

کابلوف همچنین تأکید کرده بود که طالبان نگرانی‌های اساسی روسیه را در قبال افغانستان درک می‌کند و به خلاف همه کشورهای غربی که از افغانستان فرار کرده‌اند با گروه تروریستی داعش که نه تنها برای روسیه بلکه برای سایر کشورها نیز دشمن به شمار می‌رود، مبارزه می‌کند.

تاکید چین، روسیه و هند بر تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان

کلیدواژه