سرطان 24, 1401 18:47 Asia/Kabul

طالبان از تونل محل اختفای جلال‌الدین حقانی، سرکرده شبکه حقانی در افغانستان رونمایی کرد.

به گزارش رادیو دری، قاری سعید خوستی سخنگوی پیشین وزارت داخله حکومت موقت طالبان در صفحه توییتر خود فیلمی را از تونلی منتشر کرده و گفته است که این مکان محل اختفای جلال‌الدین حقانی، سرکرده شبکه حقانی در دوران جهاد علیه روس‌ها بوده است.

خوستی در توضیح این نوار تصویری نوشته است که این تونل با ابزار دست ساخته شده و از اعضای این گروه در زمان تهاجم شوروی حفاظت کرده است.

به‌گفته‌ وی نیروهای شوروی علی‌رغم بمباران‌های زیاد، به دلیل وجود دروازهای بی‌شمار در این تونل موفق به دستگیری اعضای این گروه نشدند.

وی تأکید کرده است که از این تونل باید به‌عنوان یک «شاهکار جهاد» محافظت شود تا مردم بتوانند از آن دیدن کنند.

هرچند این مقام طالبان از ارائه جرئیات بیشتر خودداری کرده، اما گفته می‌شود که این تونل در یکی از مناطق ولایت خوست در شرق افغانستان موقعیت دارد.

این در حالی است که انس حقانی فرزند رهبر شبکه حقانی و یکی از اعضای ارشد طالبان اخیرا در گفت‌وگو با مجله اشپیگل آلمان با بیان اینکه خانواده‌اش هیچ نقشی در حملات انتحاری صورت گرفته در افغانستان نداشته‌اند، مدعی شد که شبکه حقانی وجود خارجی ندارد.

این عضو ارشد طالبان گفت: «بسیاری از حملاتی که طی سال‌های گذشته انجام شده ربطی به خانواده من ندارد، طالبان آن‌موقع در جنگ بود و این مسلم است که در جنگ حملاتی علیه دو طرف صورت می‌گیرد، اما من شخصا در هیچ جنگی حضور نیافتم.»

ادعای مقام طالبان: شبکه حقانی وجود خارجی ندارد

کلیدواژه