سرطان 30, 1401 12:58 Asia/Kabul
  • تلاش داعش و القاعده برای دستیابی به پهپادها و تجهیزات نیروهای خارجی در افغانستان
    تلاش داعش و القاعده برای دستیابی به پهپادها و تجهیزات نیروهای خارجی در افغانستان

شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد گروه‌های تروریستی داعش و القاعده برای دست‌یابی به پهپادها و سایر تجهیزات نظامی برجامانده از نیروهای خارجی در افغانستان تلاش می‌کنند.

به گزارش رادیو دری، «تیم پشتیبانی تحلیلی و نظارت بر تحریم‌ها» سازمان ملل، در تازه ترین گزارش خود به فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان از جمله داعش و القاعده پرداخته است.

در این گزارش آمده است: «یافته‌ها نشان می‌دهد این دو گروه تروریستی برای دست‌یابی به پهپادها و سایر تجهیزات پیشرفته نظامی برجامانده از نیروهای خارجی در افغانستان تلاش می‌کنند».

همچنین این گزارش مدعی شده است «ایمن‌ الظواهری»، سرکرده القاعده، زنده است و با دولت موقت طالبان روابط نزدیک و آزادانه دارد.

در بخشی از گزارش ایراد شده است: «به نظر می‌رسد رهبری القاعده نقش مشورتی برای طالبان دارد و این دو همچنان ارتباط نزدیک خودشان را حفظ کرده‌اند».

براساس این گزارش، القاعده بیشتر در جنوب و شرق افغانستان فعال است، اما می‌کوشد در ولایت‌های غربی مانند هرات و فراه نیز جایگاه خود را تقویت کند.

گزارش همچنین می‌افزاید القاعده در تلاش است شماری از جنگ‌جویانش را در شمال افغانستان تجمیع کند تا بتواند در آن‌جا برای فعالیت‌هایش پایگاهی داشته باشد.

این گزارش به وضعیت کنونی القاعده و رقیب آن داعش پرداخته، داعش را یک تهدید کوتاه‌مدت و القاعده را تهدیدی در درازمدت دانسته است.

بر اساس این گزارش، داعش خراسان در تلاش است تا برای حملات تروریستی به پهپاد و تجهیزات پیشرفته نظامی دست یابد. از سوی دیگر، القاعده نیز به تجهیزات مهمی که از نیروهای خارجی در افغانستان جامانده‌ است، چشم دارد و مشخصاً دنبال دست‌یابی به محدود‌کننده‌های فرکانس، تجهیزات دید در شب، تصویرگرهای حرارتی و پهپادهای با قابلیت حمل مواد منفجره است.

پیش از این وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) گزارش داده بود تجهیزاتی به ارزش 7 میلیارد دلار که به حکومت سابق افغانستان کمک شده بود اکنون در اختیار دولت موقت طالبان قرار گرفته است.

شورای امنیت سازمان ملل در حالی از تلاش داعش و القاعده برای دست‌یابی به پهپادها و تجهیزات به‌جامانده از نیروهای خارجی در افغانستان گزارش می‌دهد که پیش از این  ژنرال «کنت مکنزی» رئیس وقت ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا گفته بود نظامیان این کشور تجهیزاتی را که نتوانستند با خود از افغانستان خارج کنند را پیش از ترک کابل تخریب کردند.

وی تأکید کرده بود همه خودروها و هواپیماها تخریب شده‌‌اند و دیگر کسی قادر به استفاده از آن‌ها نخواهد بود.

داعش و القاعده بزرگترین تهدید در افغانستان

کلیدواژه