سرطان 30, 1401 18:13 Asia/Kabul
  • خبرنگار استرالیایی: افغانستان، طعمه تروریست ها شده است
    خبرنگار استرالیایی: افغانستان، طعمه تروریست ها شده است

لین اودانل نویسنده نشریه فارن پالیسی که اخیرا از بند طالبان آزاد شده در مقاله ای نوشته که «افغانستان طعمه تروریست‌هایی شده است که نمی‌توانند از نیروی جنگی به یک ساختار مسوولیت‌پذیر تغییر کنند.»

به گزارش رادیو دری، اودانل در بخشی از مقاله ای که امروز منتشر شده درباره دوران بازداشتش به دست طالبان نوشته است که او در کابل «با چهره واقعی طالبان آشنا شد: خشن، متکبر و فاقد انسانیت.»

 او مدعی شده است که ترس از چهره مردم شهر پیداست؛ مردمی که کار، پول و امیدی به آینده ندارند.

این زن روزنامه نگار استرالیایی دیروز نیز در توییتی نوشت که از سوی «استخبارات طالبان» بازداشت شده بود و زیر فشار مجبور شد بابت نوشتن سه یا چهار گزارش قبلی خود معذرت‌خواهی توییتری کند.

اودانل افزود: استخبارات طالبان من را تهدید کرده بود که از حساب توییترم، متن عذرخواهی منتشر کنم، در غیر این صورت، زندانی خواهم شد.

به گفته این خبرنگار استرالیایی، طالبان متنی را که او تحت فشار نوشته بود، بازنویسی و منتشر کردند و همزمان از وی ویدیویی ضبط کردند که او در آن اعتراف کرد که تحت فشار نبوده است.

لین اودانل خبرنگار استرالیایی که از سالها پیش در مورد افغانستان می‌نویسد، هفته گذشته بعد از حدود یک سال به افغانستان بازگشته بود، اما از سوی طالبان بازداشت و بعد از چند روز آزاد شد.

اودانل که برای مجله‌ فارن پالیسی می‌نویسد، میان خبرنگاران خارجی که مسائل مربوط به افغانستان را گزارش می‌دهند گزارشگری شناخته شده است.

گزارشگران بدون مرز: در یک ماه اخیر ۱۲ خبرنگار در افغانستان بازداشت شدند

از زمان به قدرت رسیدن طالبان بیش از ۸۰ خبرنگار بازداشت و شکنجه شده‌اند

کلیدواژه