سرطان 31, 1401 15:42 Asia/Kabul
  • ادعای ترامپ درباره باقی ماندن 85 میلیارد دلار تجهیزات نظامی آمریکا در افغانستان
    ادعای ترامپ درباره باقی ماندن 85 میلیارد دلار تجهیزات نظامی آمریکا در افغانستان

رئیس جمهور سابق آمریکا مدعی شد، واشنگتن در حالی از افغانستان خارج شد که 85 میلیارد تجهیزات نظامی درجه‌ یک برای طالبان به جای گذاشته است.

در 29 فوریه 2020 / 10 حوت 1398، ایالات متحده و طالبان توافق‌نامه صلحی را در دوحه قطر امضا کردند.

 مفاد این توافقنامه شامل خروج همه نیروهای آمریکایی و ناتو از افغانستان، تعهد طالبان برای جلوگیری از فعالیت القاعده در مناطق تحت کنترل طالبان و مذاکرات بین طالبان و دولت افغانستان است.

طبق این توافقنامه آمریکا با کاهش اولیه سطح نیروهای خود از 13000 به 8600 تا ژوئیه 2020 و پس از آن خروج کامل تا یکم مه 2021 در صورت عمل طالبان به تعهدات خود موافقت کرد.

به گزارش رادیو دری، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا اعلام کرد: اگر تقلب در انتخابات آمریکا رخ نمی داد، ما در زمان تعیین شده با افتخار از افغانستان خارج شده و می‌توانستیم پایگاه نظامی بگرام را حفظ کنیم.

ترامپ افزود: اما آمریکا با در اختیار گذشتن 85 میلیارد دلار تجهیزات نظامی درجه‌یک به طالبان و کشته شدن چندین نظامی افغانستان را ترک کرد. 

این ادعای ترامپ در حالی است که شبکه «سی‌ان‌ان» درگزارشی به نقل از وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که نزدیک به هفت میلیارد دلار تجهیزات نظامی آمریکا بعد از خروج از افغانستان، در این کشور جا مانده است.

دراین گزارش که در اختیار کنگره آمریکا قرار گرفته، آمده است، پنتاگون هیچ برنامه‌ای برای بازگشت به افغانستان برای «بازیابی یا انهدام» تجهیزات نظامی بر جای مانده در این کشور ندارد.

بر اساس این گزارش، آمریکا از سال 2005 تا اوت 2021 در مجموع 18.6 میلیارد دلار تجهیزات به نیروهای ارتش افغانستان داد و از مجموع این تجهیزات، تجهیزاتی به ارزش 7.12 میلیارد دلار پس از تکمیل خروج ایالات متحده در 30 اوت 2021 در افغانستان باقی مانده است.

این تجهیزات شامل هواپیما، مهمات هوا به زمین، خودروهای نظامی، سلاح، تجهیزات ارتباطی و غیره است.

سیگار از ارزش تجهیزات نیروهای امنیتی پیشین افغانستان پرده برداشت

کلیدواژه