اسد 01, 1401 14:14 Asia/Kabul
  • یوناما از رایزنی با طالبان برای بازگشایی مدارس دخترانه خبر داد
    یوناما از رایزنی با طالبان برای بازگشایی مدارس دخترانه خبر داد

رئیس بخش حقوق بشر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان گفت با دولت موقت طالبان برای بازگشایی مدارس دخترانه در تعامل هستیم.

به گزارش رادیو دری، رئیس بخش حقوق بشر هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) می‌گوید که آنان با دولت موقت طالبان در تعامل‌اند تا بتوانند مدارس دخترانه را بازگشایی کنند. 

خانم فیونا فریزر، رئیس بخش حقوق بشر یوناما گفت: «فکر می‌کنم که ما باید این نگرانی‌ها را به صورت مستمر مطرح کنیم و به تعامل‌مان با مقام‌های دولت موقت طالبان نه تنها درباره نگرانی‌ها، بلکه در باره پیامدهای این نگرانی‌ها نیز ادامه بدهیم و اینکه واقعاً چه چیزی در افغانستان اتفاق می‌افتد». 

وی بسته ماندن مدارس را مانع پیشرفت افغانستان می‌داند و می‌گوید: بسته ماندن مدارس دخترانه بر اقتصاد و پیشرفت افغانستان آثار بدی خواهد گذاشت. 

فیونا فریزر افزود: «اجازه ندادن به دختران برای رفتن به مدرسه از دستوراتی است که کاملاً بر زنان اثر می‌گذارد؛ نه تنها بر زنان، بلکه اعضای خانواده و جامعه، اثر دارد». 

بستن مدارس دخترانه از سوی دولت موقت طالبان، واکنش‌های جهانی را به همراه داشته است و همواره خواهان باز شدن مدارس دخترانه شده‌اند. 

مشروط شدن کمک های جهانی به افغانستان به بازگشایی مدارس دخترانه

کلیدواژه