اسد 02, 1401 09:13 Asia/Kabul

استاد دانشگاه و حقوقدان افغان می گوید، مصونیت قضایی نیروهای خارجی در افغانستان در 20 سال اشغالگری، شرایط را برای ارتکاب جنایات‌ ضد بشری در این کشور فراهم کرد.

به گزارش رادیو دری، «عبدالبصیر نبی‌زاده» در گفت وگو با خبرنگار ایران‌پرس در کابل درباره افشای جنایات نیروهای انگلیسی در جنوب افغانستان و قتل 54 غیرنظامی افغان تصریح کرد، متاسفانه دولت افغانستان و نهادهای حامی حقوق‌بشر در 20 سال حضور نیروهای خارجی در افغانستان به مساله مصونیت قضایی این نیروها ورود نکردند.

منابع خبری اخیرا گزارش دادند، نیروهای ویژه بریتانیا در جریان ماموریتی شش ماهه در جنوب افغانستان، مردان و حتی نوجوانان افغان را با روشی مشابه کشتند. 

استاد دانشگاه و حقوقدان افغان اظهار کرد، مصونیت و نبود نظارت بر عملکرد نیروهای خارجی در افغانستان باعث شد، جنایت‌های آنان گسترش یابد و درپی خروج نیروهای خارجی از افغانستان ابعاد پنهان آن درحال آشکار شدن است. 

نبی زاده افزود: جنایت‌های ضد بشری نیروهای خارجی در افغانستان باید در کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و دیده‌بان حقوق بشر پیگیری شود که یکی از وظایف مهم آنان نظارت بر رعایت حقوق بشردوستانه در زمان جنگ است.

استاد دانشگاه و حقوقدان افغان تاکید کرد، اگر نقض حقوق بشر در زمان جنگ برای این دو نهاد بین‌المللی آشکار شود باید این موضوع را پیگیری و دادخواهی کنند و افشای جنایت نیروهای انگلیسی در افغانستان آزمونی برای حقانیت و رسالت نهادهای حامی حقوق بشر است.

حامد کرزی: کشتار غیرنظامیان افغان توسط نیروهای خارجی جنایت جنگی است

کلیدواژه