اسد 04, 1401 12:19 Asia/Kabul
  • \\\\\\\
    \\\\\\\"میرضیایف\\\\\\\" در نشست تاشکند: جامعه جهانی باید از انزوای افغانستان جلوگیری کند

رئیس جمهور ازبکستان در پیام خود به شرکت کنندگان نشست بین‌المللی افغانستان گفت: جامعه جهانی باید از انزوای افغانستان جلوگیری کند.

به گزارش رادیو دری، «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان در پیام خود به شرکت کنندگان نشست بین المللی «افغانستان، امنیت و توسعه اقتصادی» در «تاشکند» که توسط «عبدالعزیز کامل اف» نماینده ویژه رئیس جمهور در امور سیاست خارجی قرائت شد، گفت: جامعه جهانی باید از انزوای افغانستان جلوگیری کند.

به گفته میرضیایف هم اکنون کاهش توجه جامعه جهانی به افغانستان که مواجه بحران عمیق اجتماعی و اقتصادی در تاریخ خود است، موجب نگرانی است. 

رئیس جمهور ازبکستان افزود: امروز جامعه جهانی می‌تواند و باید از تکرار اشتباهات سال‌های  1990 میلادی اجتناب کند. مهم‌تر از همه باید از انزوای بین المللی افغانستان که منجر به وخیم تر شدن اوضاع می‌شود، جلوگیری کرد.  

وی اظهار داشت: امروز دولت موقت افغانستان در جهت آبادانی کشور گام‌های معینی را برمی‌دارد و برای بهبود اوضاع اقتصادی-اجتماعی تلاش و روابط دوستانه با کشورهای همسایه، همکاری‌های متقابلا سودمند با جامعه بین المللی برقرار می‌کند. ما باید این تلاش‌ها را تشویق و حمایت کنیم.

به گفته وی، شکل گیری یک دولت فراگیر در افغانستان، تامین حقوق و آزادی‌های اولیه بشری، به ویژه زنان و همه گروه‌های قومی مذهبی همچنان شرایط اساسی برای برقراری صلح بلندمدت در این کشور باقی می‌ماند.

میرضیایف در این زمینه از حکومت کنونی افغانستان خواست تا اراده قوی نشان دهد و برای جلوگیری و مقابله با تروریسم در همه اشکال و مظاهر آن تدابیر قاطع اتخاذ کند و روابط خود را با همه سازمان‌های تروریستی بین المللی قطع کند. این امر برای تحکیم اعتماد نسبت به دولت موقت کمک و چشم انداز واقعی را برای توسعه پایدار افغانستان در فضای دوستی، حسن همجواری و همکاری متقابلا سودمند با کشورهای مجاور و جامعه بین المللی باز می‌کند.

«امیر خان متقی» سرپرست وزارت امور خارجه دولت طالبان نیز در این نشست بر توسعه اقتصادی «کابل» تاکید کرد و خواستار تبدیل افغانستان به یک مرکز توسعه آسیای مرکزی و جنوبی شد.

متقی همچنین اظهار داشت: امنیت افغانستان، امنیت آسیای مرکزی است. افغانستان منبع بی‌ثباتی در منطقه نخواهد بود و مقامات این کشور تضمین می‌کنند که خاک این کشور توسط القاعده و دیگر سازمان‌های تروریستی استفاده نخواهد شد.

سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان خاطرنشان کرد: در این میان، هدف بعدی افغانستان برقراری روابط دیپلماتیک با همه کشورهای جهان بر اساس احترام متقابل است.

آغاز "نشست تاشکند" در مورد افغانستان

کلیدواژه