اسد 04, 1401 13:33 Asia/Kabul
  • تام وست نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان گفت کشورش آماده است با طالبان گفت و گو کند
    تام وست نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان گفت کشورش آماده است با طالبان گفت و گو کند

نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور افغانستان از آمادگی واشنگتن برای گفت وگو با طالبان درباره آزادسازی پول‌های مسدود شده افغانستان خبر داد.

به گزارش رادیو دری، توماس (تام) وست نماینده ویژه آمریکا در امور افغانسان امروز (سه شنبه) در نشست بین المللی تاشکند درباره افغانستان تاکید کرد که نهادهای بین‌المللی باید از طریق گفت وگو با طالبان مطمئن شوند که در این زمینه شفافیت وجود دارد.

نشست بین المللی تاشکند با عنوان «افغانستان؛ امنیت و توسعه اقتصادی» با حضور نمایندگان بیش از 20 کشور و نهاد بین المللی امروز در حال برگزاری است.

وست در تاشکند گفت: «با وجود آن که با طالبان اختلافاتی داریم اما با نزدیک‌تر شدن زمستان، مردم افغانستان با مشکلات بیشتری روبه رو خواهند شد به همین دلیل آمریکا که بزرگترین تمویل‌کننده کمک‌های بشردوستانه برای افغانستان است آماده است درباره آزادسازی پول‌های منجمد شده این کشور با طالبان گفت وگو کند.»

مولوی امیر خان متقی سرپرست وزارت امور خارجه دولت موقت طالبان امروز در سخنانی در نشست بین‌المللی تاشکند از ایالات متحده آمریکا خواست که تمام دارایی‌های مسدود شده افغانستان را بدون قید و شرط آزاد و تحریم‌های اقتصادی اعمال شده بر افغانستان را لغو کند.

پس از سقوط نظام جمهوری و به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان بیش از هفت میلیارد دلار از دارایی‌های بانک مرکزی این کشور به عنوان سپرده در بانک فدرال رزرو نیویورک مسدود شد.

در 11 فوریه 2022 جو بایدن رییس جمهور امریکا با امضای فرمانی اجازه داد تا نیمی از دارایی های منجمد شده بانک مرکزی افغانستان در آمریکا صرف کمک های بشردوستانه به افغانستان و پرداخت غرامت به خانواده قربانیان حادثه تروریستی 11 سپتامبر شود.

"میرضیایف" در نشست تاشکند: جامعه جهانی باید از انزوای افغانستان جلوگیری کند

بایدن تکلیف دارایی های مسدود شده افغانستان در آمریکا را مشخص کرد

کلیدواژه