اسد 05, 1401 10:40 Asia/Kabul

شرکت کنندگان نشست بین المللی «افغانستان: امنیت و توسعه اقتصادی» که در شهر «تاشکند» برگزار شد، مجددا بر اهمیت آزادسازی دارایی‌های مالی افغانستان در خارج از کشور تاکید کردند.

به گزارش زهرا سلطانی خبرنگار رادیو دری، در بیانیه پایانی کنفرانس بین‌المللی تاشکند برای افغانستان که از طرف کشور میزبان صادر شد، تاکید شده است که در حال حاضر «اولویت اصلی باید احیاء و تقویت اقتصاد افغانستان به عنوان یک عامل مهم در دستیابی به صلح پایدار در آن کشور باشد.»

در این بیانیه به «ارتقای ادغام افغانستان در روندهای اقتصادی منطقه‌ای» و پروژه‌هایی که ازبکستان و افغانستان روی دست دارند، اشاره شده است از جمله خط آهن ترمذ- مزار شریف- کابل- پیشاور ، خط برق سرخان-پلخمری و گذرگاه حمل نقل موسوم به «ترمذ کارگو» و ایجاد یک مرکز آموزشی در ترمذ برای افغانستان.

همچنین از تعهدات طالبان در جلوگیری از استفاده گروه‌های تروریستی از خاک افغانستان «استقبال» شده است.

 در بیانیه بر اهمیت ایجاد حکومتی مبتنی بر نمایندگی گسترده توسط طالبان، تضمین حقوق زنان و دسترسی دختران افغان به آموزش تاکید شده و آن را «شرط اساسی برای تکمیل روند آشتی ملی در افغانستان» خوانده است.

امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان و شماری از نمایندگان کشورها در این نشست نیز بر آزادسازی ذخایرارزی مسدودشده افغانستان در آمریکا تاکید کردند.

متقی مسدودشدن دارایی‌های افغانستان را علت اصلی فقر در این کشور خواند.

همچنین ضمیر کابلوف، نماینده رئیس جمهور روسیه نیز مسدودکردن ذخایر ارزی افغانستان در غرب را «دزدی» خوانده است.

در همین حال، توماس نیکلسون، نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان در این نشست در مورد ایجاد حکومت فراگیر و «وضعیت وخیم حقوق بشری» در افغانستان صحبت کرده و از طالبان خواسته است که استقلال و ظرفیت بانک مرکزی این کشور را تضمین کند.

نیکلسون افزوده که برای پرداختن به چالش‌های اقتصادی افغانستان، لازم است طالبان، شفافیت بودجه، اطمینان از وضوح قانونی و حاکمیت قانون را نشان دهد و با اقدامات اساسی، استقلال و ظرفیت فنی بانک مرکزی را تضمین کند.

متقی: توقع ما از نشست تاشکند درک حقایق موجود افغانستان است

آغاز "نشست تاشکند" در مورد افغانستان

کلیدواژه