اسد 05, 1401 11:40 Asia/Kabul
  • توافق دولت طالبان و « احمد مسعود » به برقراری آتش بس
    توافق دولت طالبان و « احمد مسعود » به برقراری آتش بس

یک عضو هیأت فرستاده از سوی نیروهای «احمد مسعود» از رهبران مخالف دولت طالبان در افغانستان می‌گوید ، در نشست با طالبان توافق شده که تا پایان مذاکرات از حمله نظامی ضد یکدیگر خودداری کنند.

با  گذشت ماه ها از تصرف ولایت پنجشیر افغانستان به دست نیروهای دولت طالبان، نیروهای مخالف این گروه موسوم به «جبهه مقاومت ملی افغانستان» در این ولایت ، به رهبری «احمد مسعود» فرزند "احمد شاه مسعود"  فرمانده فقید دوران جهاد ، همچنان به نبرد با طالبان ادامه می دهند.

این گروه با رد مشروعیت حکومت طالبان اعلام کرد تا تشکیل دولت فراگیر به مبارزه مسلحانه با طالبان ادامه می دهد.

به گزارش  رادیو دری ، نخسین نشست بین  نمایندگان دولت طالبان و طرفداران « احمد مسعود » عصر دیروز سه شنبه در  شهر چاریکار مرکز ولایت پروان برگزار شد.

در این نشست دولت طالبان در ترکیب یک هیات شش نفری به ریاست « محمد محسن هاشمی» ،معاون اطلاعات  این دولت با یک هیات دوازده نفری طرفداران احمد مسعود به رهبری محمد الماس زاهد گفت و گو کردند.

محمد علم ایزدیار، یک عضو هیأت طرفداران احمد مسعود، در صفحه فیسبوک نوشت که در این گفتگوی سه ساعته با طالبان، افزون بر مسایل دیگر توافق شده که دو طرف از حمله بر مواضع یک دیگر خوداری کنند.

ایزدیار افزود ،بعد از سه ساعت بحث قرار شد که هیأت دوطرف پیام طرفین را با رهبری شان در میان بگذارند و مذاکرات برای دست یابی به یک صلح و ثبات دایمی در افغانستان از سر گرفته شود و تا برگزاری دور دوم مذاکرات طرفین هیچگونه حمله نظامی ضد یکدیگر نداشته باشند.»

از سویی هم طالبان می گویند ، در گفت و گوی دیروز خواهان حل مساله ولایت پنجشیر شدند، اما نیروهای مخالف طالبان می خواهند  درباره ساختار نظام آینده با طالبان گفت و گو کنند.

انعام الله سمنگانی، عضو کمیسیون فرهنگی طالبان نیز در این نشست  گفت: طالبان می‌خواست در باره حل مساله پنجشیر با آنان گفتگو کنند، اما نیروهای طرفدار احمد مسعود خواهان گفتگو در باره ساختار دولت آینده بودند از همین رو این مذاکرات پیشرفت چندانی نداشته است.

در همین حال نورالله نوری، عضو دفتر سیاسی طالبان هم  ابراز امیدواری کرد ، این مذاکرات در آینده نزدیک به نتیجه برسد .

پیشتر احمد مسعود گفته بود ، اگر دولت فراگیر در افغانستان تشکیل نشود این کشور  از نظر اقتصادی و سیاسی منزوی خواهد شد.

با گذشت بیش از 11 ماه از به قدرت رسیدن گروه طالبان در افغانستان و تشکیل دولت موقت ، تاکنون هیچ کشوری بطور رسمی این دولت را  به رسمیت نشناخته است. در کنار تشکیل دولت  فراگیر، مبارزه با تروریسم و احترام به حقوق بشر از جمله زنان  از شروط کشورها و مجامع بین‌المللی برای شناسایی دولت طالبان است.

احمد مسعود: گفت‌ وگوهای سیاسی تنها راه حل بحران افغانستان است

کلیدواژه