اسد 07, 1401 10:31 Asia/Kabul
  • واکنش طالبان به ادعا‌ها درباره واگذاری منطقه راهبردی واخان بدخشان به پاکستان
    واکنش طالبان به ادعا‌ها درباره واگذاری منطقه راهبردی واخان بدخشان به پاکستان

دولت طالبان در افغانستان، ادعا‌ها درباره واگذاری منطقه راهبردی "واخان" در ولایت بدخشان این کشور را به پاکستان تکذیب کرد.

در روز‌های اخیر مقامات حکومت پیشین افغانستان ادعا کردند،  طالبان منطقه مرزی راهبردی واخان در ولایت بدخشان افغانستان را به پاکستان واگذار کرده تا این کشور به آسیای مرکزی  دسترسی پیدا کند.

به گزارش رادیو دری، وزارت دفاع دولت طالبان روز پنج شنبه در بیانیه‌ای ادعای پیشروی نظامیان پاکستانی در منطقه راهبردی واخان ولایت بدخشان را شایعه خواند و اعلام کرد، مسئولان طالبان به مناطق مرزی بدخشان رفته اند و این منطقه را از نزدیک بازدید کردند.

وزارت دفاع طالبان با بیان اینکه منطقه مرزی واخان بدخشان در کنترل طالبان است، تصریح کرد، مسئولان طالبان از نیرو‌های مرزی مستقر در این مناطق برای تأمین امنیت مرز‌ها و حفظ تمامیت ارضی افغانستان قدردانی کرده‌اند.

وزارت دفاع طالبان گفته است تمام مناطق مرزی در بدخشان و سایر مناطق مرزی و خطوط «فرضی» (مرز افغانستان و پاکستان) تحت کنترل طالبان است.

وزارت دفاع دولت طالبان همچنین تاکید کرد، نیرو‌های طالبان متعهد به حسن همجواری با همسایه‌ها هستند و در صورت تجاوز به حریم افغانستان از خاک این کشور دفاع خواهند کرد.

در همین حال اخیرا در شبکه‌های اجتماعی  ویدیو‌یی منتشر شد که نیروهای محلی دولت موقت طالبان یک میل‌مرزی (میل 2021) پاکستان را در نقطه صفر مرزی واخان در ولایت بدخشان  تخریب کردند.

منطقه مرزی واخان در ولایت بدخشان افغانستان هم مرز با کشورهای چین، پاکستان و تاجیکستان می‌تواند به عنوان کریدور اقتصادی در معاملات تجاری و حمل و نقل حائز اهمیت باشد.

پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان در ماه  اوت سال 2021 ، هر دو طرف افغانستان و پاکستان بارها شاهد مناقشات و درگیری‌های مرزی بوده‌اند.

پیش از این نیز نیروهای مرزی دولت موقت طالبان بارها مانع ساخت حصار مرزی پاکستان در مرزهای مشترک با افغانستان شده بودند.

حکومت طالبان شایعات دربارۀ توافق دهلیز واخان را رد کرد

تخریب میل مرزی پاکستان با افغانستان توسط نیروهای دولت طالبان

کلیدواژه