اسد 08, 1401 14:06 Asia/Kabul
  • صادرات ۱۳۴هزار تن کالا ازگمرک دوغارون به افغانستان
    صادرات ۱۳۴هزار تن کالا ازگمرک دوغارون به افغانستان

در چهار ماهه نخست امسال ۱۳۴ هزار و ۳۶۹ تن انواع کالا از طریق گمرک دوغارون، واقع در شرق خراسان رضوی به افغانستان و بازارهای هدف این کشور صادر شده است.

به گزارش  رادیو دری، فرماندار تایباد گفت:حجم کالاهای ترانزیت شده به سمت افغانستان در همین بازه زمانی ۱۷۱ هزار و ۲۲۲ تن بوده است.

مهدی دونده مهمترین اقلام صادراتی را انواع مصالح ساختمانی، میوه و تره بار و مواد غذایی ذکر و بیان کرد: روزانه ۳۵۰ دستگاه کامیون از طریق این گمرک کار بارگیری و ترانزیت انواع کالای صادراتی به کشور افغانستان را انجام می دهند.

فرماندار تایباد ادامه داد: ۹۰ درصد کالاهای صادراتی از دوغارون به مقصد شهر هرات، دومین بازار اقتصادی افغانستان منتقل و در مجموع یک سوم کالاهای مورد نیاز بازارهای کشور همسایه از طریق گمرک مرزی دوغارون تامین می شود.

دونده با بیان اینکه گمرک مرزی دوغارون یکی از پنج گمرک فعال کشور به شمار می رود، گفت: این کانون اقتصادی در بین گمرک های استان در حوزه صادرات رتبه اول و در سطح کشور مقام سوم را از آن خود کرده است.

فرماندار تایباد افزود: بیش از ۶۵ درصد کالاهای صادراتی استان خراسان رضوی از گمرک دوغارون به سمت افغانستان صادر می شود و کالاهای ایرانی تامین کننده نیاز بازار ۳۰ میلیون نفری این کشور است که این نشان از بازارپسندی محصولات ایرانی در بین مردم کشور افغانستان دارد.

گمرک دوغارون در ۱۸ کیلومتری شهر تایباد و همجوار با کشور افغانستان، قدمتی ۱۰۰ ساله دارد.

شهرستان ۱۴۰ هزار نفری تایباد در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.

اعلام آمادگی ایران برای ۲۴ ساعته شدن فعالیت مرز دوغارون

کلیدواژه