اسد 09, 1401 12:06 Asia/Kabul
  • چین: سازمان همکاری شانگهای باید به تعامل و گفتگو با افغانستان پایبند باشد
    چین: سازمان همکاری شانگهای باید به تعامل و گفتگو با افغانستان پایبند باشد

وزیر امور خارجه چین از سازمان همکاری شانگهای خواست تا برای تشویق دولت موقت طالبان در افغانستان به منظور تشکیل دولت فراگیر، به تعامل و گفتگو با این دولت پایبند باشد.

به گزارش رادیو دری، «وانگ یی» وزیر خارجه چین گفت: افغانستان در حال حاضر به نقطه حساس گذار از هرج و مرج به نظم رسیده و وضعیت کلی پایدار بوده  اما این کشور با چالش‌های زیادی نیز مواجه است که باید آن را یاری کرد.

وزیر امور خارجه چین خواستار کمک به بهبود معیشت و وضعیت اقتصادی مردم افغانستان، تلاش برای مبارزه با تروریسم و ترغیب دولت طالبان به پاکسازی تمام نیروهای تروریستی و هماهنگی‌های چندجانبه برای افزایش اجماع بیشتر کشورهای منطقه درباره افغانستان شد.

وانگ یی افزود: چین با دیگر اعضای سازمان همکاری شانگهای همکاری خواهد کرد تا به مردم افغانستان کمک کند، مشکلات کنونی را پشت سر بگذارند و از افغانستان در کاوش مسیر توسعه‌ای که متناسب با شرایط ملی آن و مطابق با روند زمانه باشد، حمایت خواهد کرد.

سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین المللی بین دولتی است که در ژوئن سال 2001 میلادی در شانگهای چین از سوی این کشور قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد. پاکستان و هند هم بعدا به این سازمان پیوسند و روند پیوسند جمهوری اسلامی به شانگهای هم آغاز شده است.

سازمان همکاری شانگهای آماده همکاری با افغانستان

کلیدواژه