اسد 09, 1401 19:28 Asia/Kabul

دولت موقت طالبان در افغانستان رخصتی/ تعطیلی عاشورا را در تقویم این کشور حذف کرده است .

هنوز به طور رسمی این تغییرات در تقویم افغانستان از سوی دولت طالبان اعلام نشده اما اسناد فاش‌شده نشان می‌دهند که طالبان بیش‌تر مناسبت‌های گذشته را حذف و به جای آن‌ها به طور سلیقه‌ای مناسبت‌های طالبانی را جایگزین کرده است.

به گزارش رادیو دری ، دولت طالبان در افغانستان تعطیلی روز عاشورا را از تقویم رسمی این کشور حذف کرده و در مقابل چندین مناسبت مربوط به خود را جایگزین کرده است.

روز عاشورای حسینی( ع ) در تقویم رسمی افغانستان پیش از این به عنوان تعطیلی عمومی ثبت شده ‌بود.

بر اساس اسنادی که در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته، طالبان علاوه بر تعطیلی روز عاشورا، تعطیلی‌های عمومی دیگری مثل نوروز که یکی از جشن‌های کهن و ملی این کشور محسوب می‌شود را نیز از تقویم رسمی حذف کرده است.

بر اساس این سند، روز همبستگی زنان و روز جهانی منع خشونت ضد زنان نیز از تقویم رسمی افغانستان حذف شده‌اند.

با تغییراتی که توسط طالبان در تقویم رسمی افغانستان اعمال شده، بسیاری از مناسبت‌هایی که در دولت قبلی وجود داشتند، لغو شده‌اند.

در این تغییرات تازه، طالبان دست کم ۱۵ مناسبت مربوط به خود از جمله روز انتخاب ملاهبت الله آخوندزاده به عنوان رهبر این گروه را در تقویم رسمی اضافه کرده است.

بر اساس این سند، طالبان همچنین  روزهای استقلال افغانستان، شکست جماهیر شوروی و شکست آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی از گروه طالبان را روزهای تعطیلی عمومی تعیین کرده است.

لغو رخصتی نوروز در افغانستان توسط طالبان به نوعی مخالفت با تجلیل از نوروز است

کلیدواژه